• Vybrat den

    Květen 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Opět „dvojka“. Jak z BVP-2 udělali stíhač tanků (VIDEO)

    4-6-2018 Sputnik CZ 322 367 slov zprávy
     

    Informuje se, že s modulem Běrežok se výrazně zvyšuje bojový potenciál sovětských „dvojek", jichž je dnes v ruské armádě více než 3,5 tisíce kusů. Sputnik vám ukáže zvláštnosti modernizovaného BVP-2.


    Je srovnatelný s tankem


    BVP-2, který byl do výzbroje sovětských vojsk přijat v roce 1980, bojoval v Afghánistánu a ve všech konfliktech na území bývalého SSSR, v Africe i na Blízkém východě. Ve 21. století je ale palebná síla tohoto stroje zcela jasně nedostatečná.



    „Hlavním rozdílem od standardních strojů je výzbroj," řekl Sputniku hlavní redaktor magazínu Arzenál vlasti Viktor Murachovskij. „Byl instalován principiálně nový systém řízení palby, do kterého patří přístroj navádění s teplovizorem. (…) Díky tomu je nyní BVP stejně efektivní v noci jako ve dne. Kromě toho jsou na bojovém modulu Běrežok kromě 30 mm kanónu a kulometu PKT čtyři protitankové řízené rakety. Řízení raket se provádí z bojového oddělení."

    Nová věž úrovní své odolnosti značně překonává bojové moduly standardních BVP-2. Ostatní elementy stroje jsou stejně jako u originální verze. Kromě toho ale BVP-2M dostane silnější motor o výkonu 370 koní, s ním bude stroj schopen dosáhnout rychlosti až 44 kilometrů za hodinu v terénu.


    Zkušební série


    Bojový modul Běrežok tulská Konstrukční kancelář stavby přístrojů nabízela ruskému ministerstvu obrany již dlouho. Ministerstvo ale kladlo důraz na modernější stroje BVP-3 a perspektivní bojové stroje. Časem ale začalo být jasné, že obrovský park těchto strojů, jež je ve výzbroji, se nepodaří rychle zaměnit, takže je potřeba ho modernizovat na úroveň vhodnou pro boj ve 21. století.



    Zkušenosti Alžíru s používáním BVP-2M dokázal efektivnost této modernizace.

    Nejdříve bude dodána zkušební série, která bude procházet zkouškami v různých klimatických podmínkách okolo jednoho roku, řekl Murachovskij a dodal, že BVP-2 tvoří páteř armády, jelikož modernějších BVP-3 má ruská armáda o mnoho méně.


    Nová věž pro BVP-3


    Společnost Uralvagonzavod publikovala video, kde zkouší novou věž pro BVP-3 s bojovým modulem AU-220M. Ten obsahuje kanón o ráži 57 milimetrů s dostřelem 12 kilometrů a rychlostí střelby 120 výstřelů za minutu. Má jednu důležitou vlastnost — bojový modul je automatický a nenacházejí se v něm lidé. Toto konstrukční řešení umožňuje značně zvýšit schopnost přežít v boji. Podobné řešení se aplikovalo i na tanku T-14, či obrněných vozech Kurganěc-25.




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑