Poslanec upozornil na to, že dokonce tak blízký politický a ekonomická spojenec USA, jako je Kanada, zareagovala na nepřátelské akce proti svým hutním společnostem bleskurychle. Kanadský premiér Justin Trudeau ještě ve čtvrtek oznámil, že jsou připraveny dva seznamy zboží, na něž bude uloženo clo ve výši 25 % (24 položek) a 10 % (desítky položek). Dojde k tomu od 1. července a potrvá do doby, dokud bude platit americké clo pro kanadské výrobce.
„Je načase, aby také Rusko projevilo v této otázce tvrdost," soudí první místopředseda výboru Státní dumy. „Clo na ocel a hliník bylo pro nás a také pro Čínu, Japonsko a některé jiné země zavedeno dříve. Podle informace Ministerstva průmyslu a obchodu RF budou ztráty ruské ekonomiky z amerického cla činit asi 3 miliardy dolarů — minimálně 2 miliardy z oceli a miliarda z hliníku," připomenul.
„Měli bychom stejně, jako to dělají jiné postižené země, operativně zavádět odvetná úměrná opatření na jednání zaoceánských ‚partnerů‘, které zcela odporují normám WTO," je přesvědčen Gutěněv.
„Ať naše odvetná opatření v řadě pozic udeří bumerangem na pracovní místa v Americe. Mají tam přece jasně pochopit, že na každý, i sebemenší, nátlak na naši zemi bude následovat adekvátní reakce," řekl první místopředseda parlamentního výboru.
„Přitom můžeme nahrazovat stahovanou z obratu americkou produkci zbožím ze zemí, s nimiž máme normální vztahy a vzájemnou úctu," poznamenal.