V modelu astrofyziků civilizace použila zdroje pro evoluci a rozšíření, píše časopis The Atlantic. Čím více zdrojů je dobýváno z vnitřku planety, tím širší se stává populace, ale současně se přímo úměrně zhoršují okolní podmínky. Nakonec prostředí překročí tu hranici, kdy zvyšování počtu obyvatelstva se stane nestabilním a ono se ocitne před hrozbou vymírání.
Proto vědci doplnili model přepínačem mezi dvěma druhy zdrojů. V první variantě se vytváří mnoho energie, ale značně se zhoršuje ekologie. Při využívání zdrojů druhého typu je výroba energie nesrovnatelně větší, ale životní podmínky nejsou poškozovány.
Vědci určili tři nejpravděpodobnější scénáře vývoje.
„Odumírání"
Civilizace se rychle rozvíjela a používala při tom velké objemy zdrojů, dokud nedosáhla vrcholu populace pro planetu. Potom začal prudký pokles počtu obyvatel, který skončil až s příchodem rovnováhy, kdy planeta mohla zabezpečit všechny zbylé obyvatele. Během tohoto procesu 70 procent obyvatel planety zemřelo.
„Měkké přistání"
Exocivilizace se původně vyvíjela první cestou, ale před kritickým bodem začala plynule přecházet ke druhému typu zdrojů, což zachránilo většinu obyvatelstva a zachovalo zdravou ekologii.
„Absolutní krach"
Životní podmínky na planetě se tak rychle zhoršily, že přechod už nedokázal odvrátit absolutní vymírání.
Adam Franc uvedl, že volba „slabého" zdroje paliva ne vždy zachraňovala civilizaci před zmizením — v některých scénářích pouze oddálila nevyhnutelné.
Podle jeho slov tyto modely nám pomáhají představit si, co čeká lidstvo v budoucnosti.