Polské ministerstvo zahraničních věcí informovalo, že požádalo o povolení předsedu Úřadu civilního letectví o přelet slovenského speciálu nad polským územím, kde byl i Kaliňák jako vedoucí delegace, která mířila do Moskvy.
Bylo to ve stejný den, 26. července 2017, kdy Slovensko půjčilo speciál vietnamské delegaci. V té době jednala vietnamská a slovenská strana ve vládním hotelu Bôrik.
Kaliňák jen pro Poláky?
Upozornil na to portál Aktuality.sk, podle něhož mohlo být Kaliňákovo jméno psané na seznam pouze pro Poláky, aby přelet povolily.
Stejnou informaci má i deník SME. Není totiž běžné, aby ve vládním speciálu seděla jen delegace jiné země.
Deník SME před více než týdnem oslovil i polské ministerstvo vnitra a polský Úřad civilního letectví, ale ty na otázky neodpověděly.
Kaliňák pro deník SME řekl, že na palubě vládního speciálu nebyl. „S delegací jsme se rozloučili v hotelu Bôrik," dodal.
Únos Vietnamce
Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung zveřejnil informace, podle nichž existují podezření, zda Slovensko nepomáhalo při únosu Thanha, který působil v minulosti jako předseda představenstva a předseda státní stavební společnosti. Pro korupci byl dvakrát odsouzen k doživotí.
Thanha měli unést 23. července 2017, přičemž analytici se domnívají, že za únosem je boj o moc v Komunistické straně Vietnamu.
Auto únosců podle GPS mělo tři dny po únosu parkovat před vládním hotelem Bôrik. V té době se tam konalo oficiální setkání české a vietnamské strany. Kaliňák Vietnamcům zapůjčil vládní speciál a odletěli do Moskvy.
Kaliňák tvrdil, že na seznamu pasažérů nebyla osoba s tímto jménem.