Rovněž informoval, že proti Íránu budou obnoveny všechny sankce včetně sekundárních, tzn. vůči dalším zemím, které obchodují s Íránem.
Není divu, že evropští politici kriticky zareagovali na rozhodnutí USA.
Ze své strany předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker napadl USA kvůli tomu, že se odvrátily od svých spojenců, a řekl, že Evropa musí obsadit místo Ameriky jako globálního lídra.
Za účelem obecného přehledu týkajícího se rozsahu působení evropských firem v Íránu nedávno zpravodajská agentura Sputnik zveřejnila seznam společností z Evropy, které rozvijí vztahy, nebo jsou přítomny v této zemi. Není vyčerpávající, ale dá se z toho udělat celkovou představu, kolik může být postižených v důsledku zahraniční politiky USA.
Mimochodem, podle toho, jak vypadají uvedené údaje, ze zemí východní Evropy je tam Česká republika nejaktivnější.
Sputnik se obrátil na české společnosti, jejichž činnost je spojená s Íránem, aby okomentovaly Trumpovo rozhodnutí a případný vliv na jejich působení v této zemi.
„Irán má velké zásoby černého uhlí a snaha místní vlády je být nezávislý na nákupu této suroviny ze zahraničí. Z toho plyne, že budou muset nakoupit důlní technologii," dodal v komentáři pro Sputnik.
Co se týče vlivu případných amerických sankcí, situace je podle Trochtova názoru docela nejasná.
„Zde není zatím jasné, co se přesně stane, musíme počkat, co udělá Evropská unie," uvedl.
Zároveň si postěžoval, že podnikatelé mají velmi omezenou moc řešit otázku spojenou s tím, jak se vyhnout omezením USA. Domnívá se, že Amerika vládne bankovnímu sektoru a to tuto situaci hodně ztěžuje.
Ve společnosti Zimatechnik na otázku, jestli případné americké sankce budou mít vliv na obchodní plány firmy, byla odpověď lakonická a zároveň objemná — „ano". Další komentáře poskytnuty firmou nebyly.
Naopak Roman Bedřich, jednatel GMR GAS® s.r.o., nejeví velké znepokojení ve spojení s politikou amerického státu.
„Pro naše obchodní plány s íránskou stranou nebude mít zásadní vliv a dopad právě probíhající politické rozhodnutí americké strany. Za nás vidíme obrovský potenciál pro navázání vzájemné spolupráce s íránskými subjekty týkající se naší výroby," sdělil Bedřich.
Z uvedených komentářů lze dospět k závěru, že jsou cítit obavy a neurčitost z této situace a že Írán je v pásmu pozornosti českých podnikatelů. Přijít o zajímavé možnosti a vůbec o své postavení na perspektivním íránském trhu by bylo pro české firmy škoda.