• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vzlet německého hospodářství se netýká nejnižších příjmových vrstev, říká studie

    28-5-2018 Sputnik CZ 81 438 slov zprávy
     

    Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung (DIW Berlin, Německý institut pro vědecký výzkum) došel k závěru, že sice mezi lety 1991 a 2015 reálný příjem domácností vyrostl průměrně o 15 %, ale nejnižší příjmové skupiny z tohoto růstu neprofitují. Podklady pro tento výzkum jsou data Zemské průřezové studie sociálně ekonomického panelu.


    Pro Německo je letošní rok devátý rok růstu v řadě, přičemž tento růst má nadále pokračovat. Také nezaměstnanost bude podle prognóz klesat.



    Současně s tím ale podle studie mezi lety 1991 a 2015 u 10 % lidí s nejnižšími výdělky, kteří reálně disponují měsíčně 640 eury, příjmy klesaly. Oproti tomu příjmy lidí s nejvyššími platy mezi lety 1991 a 2015 vyrostly o 30 procent.

    To ale nutně neznamená, že lidé, jež v devadesátých letech měli malé příjmy, se dnes mají individuálně hůře, vysvětlil autor studie Markus Grabka. Tito lidé se mohou v současné době již nalézat v jiné příjmové skupině.


    „To ale ukazuje, že zdaleka ne všichni profitovali z pozitivního vývoje příjmů, který se odehrává v posledních letech díky růstu ekonomiky a ústupu nezaměstnanosti," cituje RT autora.


    Existuje pro to několik důvodů: prvním je růst sektoru s velmi malým platem, dalším je růst počtu obyvatel vyššího věku — jejich starobní důchod je v průměru menší než průměrný výdělek. Svoji roli hraje také imigrace, která roste od roku 2007.


    „Je pravidlem, že tito noví spoluobčané a nové spoluobčanky mají po svém příjezdu malé příjmy," cituje portál spoluautora výzkumu Jana Goebela.



    To se projevuje v tom, že podíl lidí s přímým migračním pozadím, což jsou ti, kteří sami přišli do Německa, rostl ve skupině lidí s malými příjmy. Dostupná data ukazují, že příjmová pozice migrantů se zlepšuje v závislosti na tom, jak dlouho se nacházejí v zemi.

    Studie také ukázala, že v Německu v minulých letech vyrostlo riziko chudoby. Podle definice se hranice chudoby pohybuje na úrovni 1090 euro čistého příjmu v případě domácnosti s jednou osobou. Podle této definice se počet lidí, kteří nedosahují na výše zmíněnou úroveň příjmu v roce 2015, pohyboval na hranici 16,8 %. V devadesátých letech tento ukazatel dosahoval úrovně 11 %, v roce 2014 to bylo přesně 16 %. Více než polovina Němců má naspořeno méně než 17 000 euro. V evropském srovnání je v Německu bohatství rozděleno více nerovnoměrně ve srovnání s Francií či Španělskem.


    Velká část tohoto růstu chudoby se dá vysledovat zpět k migrantům, počet migrantů pod hranicí chudoby dosahoval v roce 2015 29 %. Toto číslo neobsahuje lidi, kteří přišli do Německa v roce 2015 či později.


    Úkolem německé společnosti a politiky je nově příchozí migranty rychle a cíleně podpořit, aby se dokázali integrovat a mohli dosahovat vyšších příjmů, uvádí RT vyjádření Goebela.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑