• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kórejčania chcú žiť bez cudzieho poručníctva

    28-5-2018 Zem & Vek 46 852 slov zprávy
     

    Kotrmelce prístupu Spojených štátov – a obzvlášť prezidenta Donalda Trumpa – voči malej, chudobnej, no hrdej východoázijskej krajine, ktorá odmieta ohnúť chrbát a nechať sa „demokratizovať“, ako desiatky iných, čo tak urobili, vyvolávajú vo svete počudovanie i roztrpčenie. Nevyspytateľný realitný magnát a bývalý televízny showman, ktorý stojí už druhý rok na čele Spojených štátov, písomne zrušil vo štvrtok pripravovaný júnový summit so severokórejským vodcom Kim Čong-unom – a hneď to oľutoval. Už po dvoch dňoch otočil a začal naznačovať, že chystaná schôdzka v Singapure by sa predsa len mohla uskutočniť, ba dokonca i v plánovanom termíne 12. júna.


    Prečo ten obrat Trumpa


    71-ročný egocentrik v Bielom dome nezobral na milosť svojho potenciálneho severokórejského partnera bez pádnych dôvodov. O ten najdôležitejší sa postaral 34-ročný severokórejský Najvyšší vodca, ako znie jeden z jeho početných titulov, keď podnikol náhly protiťah zorganizovaním sobotňajšieho politického rendezvous s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.


    Obaja potentáti sa zišli „v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami v čase od 15.00 do 17.00 h miestneho času (08.00-10.00 h SELČ)„, upresňuje tlačová kancelária TASR. Juhokórejský denník Korea Times zverejnil na svojom portáli http://www.koreatimes.co.kr/www/nation/2018/05/103_249664.html zábery z konania medzikórejského summitu, na ktorých vidno monumentálny interiér Pavilónu zjednotenia. Leží na severokórejskej strane štyri kilometre širokej demilitarizovanej zóny, oddeľujúcej Severnú a Južnú Kóreu, ktoré ostávajú aj po 75 rokoch vo vojnovom stave. Dosiaľ neuzavreli mierovú dohodu a obaja činitelia sa rozhodli to v dohľadnom čase napraviť – a to spôsobom, nad ktorým Washington zatajuje dych.


    Juhokórejský prezident totiž zobral mierovú iniciatívu do svojich rúk, našiel v severokórejskom náprotivkovi ústretového partnera a pustil sa vedno s ním do normalizácie vzťahov medzi oboma kórejskými štátmi bez čakania na direktívy od amerického protektora. Menej vplyvný čínsky protektor Kórejskej ľudovodemokratickej republiky otepľovanie na polostrove vo svojom susedstve dlhodobo povzbudzuje. Pre mladého severokórejského autokrata je ešte dôležitejšie, že má z úzadia a nepriamo na svojej strane i globalistické mocenské kruhy. Tie postupujú pomaly, ale dôsledne a sú pripravené podporovať i také medzikórejské zbližovanie, ktoré sa bude vymykať predstavám amerických neoconov. Tí ovládajú federálne mocenské štruktúry vo Washingtone i politický aparát v Bielom dome, ale neskrotili ešte úplne prezidenta Donalda Trumpa. Prekáža im ochotou nadviazať rozhovory so Severnou Kóreou o denukluearizovaní polostrova, nakoľko si uvedomuje, že Spojené štáty budú musieť pristúpiť v záujme úspešného zavŕšenia rozhovorov na kompromisy i za cenu oslabenia svojej vojenskej hegemónie v regióne.


    Vlak sa rozbieha


    Skutočnosť, že juhokórejský prezident prišiel na podnet Kim Čong-una v priebehu dvoch dní za ním na líniu prímeria do pohraničnej dediny Pchanmundžom, prinútila jastrabov vo Washingtone, aby umožnili prezidentovi D. Trumpovi usilovať sa o udržanie aktívneho vplyvu na vývoj zjednocovacieho procesu na polostrove. Obaja najvyšší kórejskí predstavitelia si na sobotňajšom stretnutí sľúbili, že budú činorodo rozvíjať závery historickej Pchanmundžomskej deklarácie z 27. apríla, kde sa zaviazali postupovať na oboch rovinách mierotvorby na Kórejskom polostrove. Prvú tvorí normalizácia vzťahov medzi oboma miestnymi štátnymi celkami a druhú mierový dialóg Severu s USA, podľa možnosti s postupným zapojením sa Juhu do trialógu, s vyhliadkou na angažovanie Číny i ďalších vplyvných zahraničných partnerov pod patronátom OSN.


    Jednostranné a nevyprovokované odstúpenie USA od medzinárodnej zmluvy o obmedzení a kontrole iránskeho jadrového programu popudilo európskych signatárov i samotnú Svetovú organizáciu. Severná Kórea nájde u nich porozumenie pre tvrdšie požiadavky voči USA a pre pochopenie svojich ambícií získať medzinárodné uznanie ako jadrová mocnosť a podpísať ako taká zmluvu o nešírení jadrových zbraní so všetkými z nej plynúcimi právami a povinnosťami.


    Zo sobotňajšieho stretnutia oboch kórejských činiteľov vyplynulo, že „Severná a Južná Kórea uskutočnia 1. júna rozhovory na vysokej úrovni„, ako v titulkoch zvestovali tlačové agentúry, vrátane slovenskej TASR. Mun Če-in je pripravený schádzať sa odteraz s Kim Čong-unom tak často, ako to bude treba, aby „bol dialóg svižný a aby spojili múdrosť a úsilie„. Nóvum tejto situácie spočíva v tom, že Spojené štáty sa dostávajú do postavenia diváka, ktorému začína uchádzať vlak.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑