Přednost k sladkým produktům je založena v lidech evolucí, protože kyselé či hořké pravděpodobně mohly být jedovaté. Dietoložka Fiona Hunter také zdůrazňuje, že sladkosti poskytovaly potřebnou energii pro život při deficitu jídla. Proto cukr stimuluje dopamin a cítíme se více šťastnými.
Častěji se u nás sladkosti asociují s potěšením. Pochází to s dětství, když jsme dostávali ve smutných chvílích něco sladkého, nebo ještě dřívější době, když matka kojila dítě. Takže můžeme sníst sladkost po jídle a ani se nad tím nezamyslet, neboť je to část kultury a jsme na to zvyklí. Časem nám ale tento zvyk může uškodit.
Aby lidé překonali potřebu na sladké, odborníci radí spojovat v jídle pět chutí: sladkou, kyselou, slanou, hořkou a horkou. Dříve lidé jedli spolu, ale teď jedí častěji před televizí, proto se sladkostmi snaží doplnit prázdno. Proto experti radí, aby se lidé snažili jíst s celou rodinou.
Sladké produkty mimo jiné hrají roli odměny za složitý den. Psychologové ale doporučují, abychom vymysleli jinou náhradu. Například nákup nějaké věci, která nás potěší.