„USA nám dávají další příklady obratnosti a manévrování, jejich akce však nezůstanou bez odpovědi. Doufám, že EU si najde síly, aby zůstala oddaná tomuto projektu, a nebude následovat linii USA," řekl.
Podle jeho názoru je odpor novému projektu spojen s ekonomickými zájmy konkurentů a USA se snaží „házet klacky pod nohy", neprojevují solidaritu s EU a jednají vycházejíce z vlastních hospodářských zájmů. „Podíváme-li se, jak se snaží prezident (USA) prosazovat
sankce, je jasné, že jde mu o to, aby prodával americký LNG (zkapalněný zemní plyn) na evropském trhu nezávisle na tom, jestli odpovídá svými charakteristikami evropským plynovým kapacitám, nebo ne," podotkl Schröder.
Projekt Severní proud 2 předpokládá výstavbu dvou plynovodů o celkové kapacitě 55 miliard metrů krychlových plynu za rok od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa. Nový plynovod má být postaven vedle Severního proudu. Proti výstavbě vystoupila řada zemí, zejména Ukrajina, která se obává, že přijde o příjem z tranzitu ruského plynu, a také USA, jež mají ambiciózní plány na vývoz svého zkapalněného plynu do Evropy.