• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Satirik čelí 3 letům vězení za to, že nazval Polsko „hloupým a zaostalým státem“

    22-5-2018 Sputnik CZ 59 288 slov zprávy
     

    Antoni Szpak je veteránem kritiky polské vlády, který začal svou komediální kariéru v roce 1975, když se stal spoluzakladatelem studentské komediální show. Je autorem dvou knih a pravidelně publikoval satirické články v týdeníku Angorze. Jeden z nich ho může stát až tři roky vězení.


    Článek, který vyšel v prosinci roku 2017, kritizoval oslavy na počest výročí konzervativního katolického rozhlasu Radio Maryja, který má v zemi značný vliv. Akce se zúčastnil velký počet vlivných polských politiků, vládních činitelů a zákonodárců, kteří si od Szpaka, který má protivládní názory, vysloužili tvrdou kritiku.


    Kromě toho nazval polského prezidenta Andrzeje Dudu Adriánem, což je jméno postavy z polské satirické politické show. Szpak také nazval Polsko „hloupou a zaostalou zemí", která umožnila blízký vztah mezi politiky a duchovenstvem.



    Přinejmenším jeden čtenář novin se urazil, a požádal regionálního státního zástupce, aby vyšetřil, zda Szpak neporušuje polské zákony. Kancelář státního zástupce se rozhodla, že ano, a zahájila proti němu trestní řízení, píšou noviny Gazeta Wyborcza.


    Polský zákon nabízí silnou ochranu stávajícím úředníkům a samotnému státu. Urážka prezidenta nebo země může mít za následek až tříletý trest odnětí svobody. Polsko také prosazovalo zákony o rouhání, což je pro Evropu vzácnost.


    Ve své reakci na obvinění Szpak řekl, že své články nepovažuje za nezákonné, a že jeho právo kritizovat vládu je chráněno svobodou projevu. Někteří opoziční politici a právní aktivisté v Polsku satirika podpořili.


    Před těmito událostmi se Polsko dostalo do jiného mezinárodního skandálu ohledně diskuse o holocaustu. Stát se rozhodl kriminalizovat veškeré projevy a vzpomínky o masovém zabíjení lidí nacistickým Německem na polském území, včetně používání pojmu „polské tábory smrti", které Varšava považuje za urážku národa. Po přijetí tohoto zákona došlo v zemi k nárůstu nacionalismu a antisemitismu.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑