• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Koeficient rozšíření. Proč Evropa zvyšuje nákup ruského plynu

    7-5-2018 Sputnik CZ 91 510 slov zprávy
     

    Minulý měsíc dodal ruský plynárenský koncern do vzdáleného zahraničí 15,9 miliardy kubíků plynu, což je dubnové maximum za celou historii. Modré palivo proudí do Evropy rychlostí 550-580 milionů kubíků, což je normální pro zimní měsíce, ale abnormálně moc pro konec jara.


    Celkem dodávky od ledna do května překročily 70 miliard kubíků, tedy podle výsledků roku se dá očekávat přes 200 miliard. Je to absolutní rekord za celé dějiny ruského vývozu plynu, včetně sovětského období.



    Dva předcházející roky byly také rekordní. V roce 2016 to činilo téměř 180 miliard, v roce 2017 195 miliard. Díky obnovení světových cen energonosičů rostou také příjmy. Podle zprávy Federální celní služby (FTS) se loni zvýšily o 22 % oproti roku 2016 a činily téměř 43 miliard dolarů.

    Ruský zemní plyn dnes kupuje třicet zemí. Téměř tři čtvrtiny dodávek připadá na státy Evropské unie, které nehledě na zhoršení politického klimatu aktivně zvyšují nákup.


    Podle Federální celní služby zvýšily loni Litva, Rakousko a Slovensko dovoz ruského plynu o více než 1,5krát. O 47 % více koupilo Lotyšsko a téměř o třetinu více Estonsko. Německo, hlavní evropský odběratel modrého paliva, zvýšilo import o 7 %.


    Využili situace


    Zčásti to souvisí se shodou náhodných faktorů. Za prvé sehrálo velkou úlohu počasí. Kvůli studené zimě a jaru se spotřeba paliva v Evropě zvýšila.


    Za druhé dodávky snížili hlavní konkurenti Ruska. Norsko kvůli problémům v ložisku Skary a opravám velkých plynovodů. Export plynu z Libye se prakticky zastavil kvůli komplikacím na plynovodu Greenstream.



    Alžírsko bylo nuceno snížit dodávky, poněvadž odběratelům nevyhovovala příliš vysoká cena. Jde o to, že cena alžírského plynu je napojena na ropu, a černé zlato v posledních měsících značně zdražilo. Gazprom, který se vzdal přímého napojení smluvních cen na ceny ropy, využil konkurenční převahy a zabírá Alžířanům trh.

    Experti nepochybují, že se vysoká úroveň vývozu plynu zachová také v létě, poněvadž zásoby v evropských nádržích jsou velmi malé. Dnes to činí 27,5 miliardy kubíků, téměř o čtvrtinu méně než před rokem.


    Ve střednědobé perspektivě bude poptávka po ruském plynu v Evropě i nadále růst, protože se snižuje domácí těžba. Podle odhadu odborníků z Oxfordského institutu energetických průzkumů má těžba plynu v EU klesnout do roku 2020 z 256 miliard na 212 miliard kubíků ročně, a do roku 2030 na 146 miliard kubíků.



    Podle předpovědi Mezinárodní energetické agentury obsadí v letech 2015-2040 zemní a zkapalněný plyn podle tempa růstu spotřeby první místo mezi energonosiči. Poptávka se zvýší jeden a půl krát, i díky asijským a blízkovýchodním zemím.

    Tři potrubí


    Gazprom se na to aktivně připravuje a rozvíjí svoji dopravní infrastrukturu. Jde samozřejmě o tři nové plynovody: Severní proud 2, Turecký proud a Síla Sibiře.


    Severní proud 2 není zatím definitivně odsouhlasen: Gazprom očekává povolení od Švédska a Dánska v červnu. V německém Lubminu již ale připravují místo pro výstavbu stanice na příjem plynu.


    Výstavba Tureckého proudu, stejně jako Síly Sibiře, se chýlí ke konci. Koncem dubna ukončil Gazprom pokládku první linky plynovodu k tureckému černomořskému pobřeží. Touto linkou bude proudit plyn pro Turecko, což je druhý největší exportní směr po Německu.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑