• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Americký velvyslanec promluvil otevřeně o tom, co USA chystají v ČR, o svém setkání se Zemanem, o Putinovi, Trumpovi, Číně, válce s Ruskem, českém zbrojení i dostavbě Temelína

    4-5-2018 EU Portál 290 888 slov zprávy
     
    USA

    REPORTÁŽ Americký velvyslanec Stephen B. King v Praze vystoupil v CEVRO Institutu s projevem na téma „Česko-americké vztahy – dalších sto let právě začíná“. Akci moderoval exministr Alexandr Vondra.


    Akce se v hledišti zúčastnili též například europoslanec Jan Zahradil, bývalý velvyslanec v USA Petr Gandalovič, exministr Karel Dyba, exministr Ivan Langer či politolog Alexander Tomský.


    Československo by bez amerického zásahu prezidenta Woodrowa Wilsona nevzniklo


    Alexandr Vondra na úvod řekl, že by Československo bez amerického zásahu prezidenta Woodrowa Wilsona nevzniklo. Mluvil o transatlantickém poutu v „našich srdcích“. Američané nám dle něj třikrát přišli na pomoc: v roce 1918, 1945 a v době studené války. NATO je podle Vondry nejlepší bezpečnostní garance v naší historii.


    Poté promluvil americký velvyslanec Stephen B. King. Připomněl, že není profesionálním kariérním diplomatem a stále se o ČR učí nové věci. Připomněl počátek česko-amerických vztahů při spolupráci amerického prezdenta Wilsona a T. G. Masaryka. Zmínil humanitární pomoc USA ČSR po druhé světové válce i že američtí velvyslanci pomáhali českým disidentům za komunismu. Američané dle něj pomohli obnovit ekonomiku a demokracii v ČR finanční pomocí prostřednictvím US Aid či podpořili vstup ČR do NATO.


    Tři pilíře spolupráce


    Spolupráce mezi ČR a USA by dle něj měla stát na třech nohách: 1) přátelství, 2) bezpečnost, 3) ekonomická prosperita.


    Naše národy mají dle něj přátelské vztahy, protože sdílejí stejné hodnoty svobody, demokracie a lidských práv. Pokud jde o bezpečnost, zmínil spolupráci armád a tajných služeb v rámci NATO i to, že ČR je jediný stát na světě, který má spolupráci s národními gardami dvou členů americké unie – s Nebrascou a Texasem. A když existují bezpečnostní záruky, je to dle něj i dobrá zpráva pro investory a byznys. Američané dle něj pomohli v ČR vytvořit tisíce pracovních míst.


    Velký prostor pro spolupráci vidí ve vzdělání, výzkumu a kultuře. Zmínil Fulbrightovu komisi, která podporuje výměnné pobyty studentů mezi ČR a USA. Dle něho je potřeba získat si srdce mladých lidí, kteří jsou budoucností česko-amerických vztahů. Mladí lidé dle něj žijí v systému svobody – mohou cestovat například do Německa bez pasu a nemusí se bát, že je někdo vyhodí ze školy. Zmínil nynější iniciativu, kdy 15 mladých studentů dochází na americkou ambasádu.


    Silná, unifikovaná, mírová Evropa je pro USA prioritou číslo jedna


    Pokud jde o bezpečnost, tak je dle něj nutné posílit bezpečnostní struktury. Silná a svobodná Evropa je podle něj důležitá pro USA. „Silná, unifikovaná, mírová Evropa je pro USA prioritou číslo jedna,“ řekl. Útok na USA je útokem na Českou republiku a útok na Českou republiku je útokem na USA.


    Vznikají nová ohrožení a nové zbraně. Zmínil kybernetické útoky a informační válku. Připomněl, že USA vydávají na obranu 3,5 procenta HDP. Závazek států NATO je vydávat na obranu dvě procenta HDP, zatímco podle něj ČR dává na obranu bohužel jen jedno procento HDP, což nás řadí na spodní příčky. Je dle něj potřeba bojovat proti dezinformacím, ekonomickému vydírání a nedůvěře v mezinárodních vztazích. Dle Kinga „America first“ neznamená „America alone“.


    Kingův osobní názor je, že výdaje ČR na dopravní infrastrukturu by mohly být započítávany do požadovaných procent výdajů na obranu. Dle něj například řada mostů u nás nezvládne přepravu těžké vojenské techniky. Zmínil důležitost zapojení ČR do vojenských cvičení NATO při přesunu jednotek do Pobaltí.


    Temelín a schůzka se Zemanem


    Klíčová je podle Kinga oblast ekonomické spolupráce. Hlavní oblast vidí v hi-tech. Dal si závazek, že za rok přivede dva nové investory z USA do ČR, dva nové investory z ČR do USA a že dosavadní české a americké firmy, které v partnerských vazbách již působí, své investice navýší (svůj projekt nazval 2-2-2). Počty těchto firem chce navyšovat. To je věc, na které se shodl s prezidentem Milošem Zemanem na společné schůzce. I když zmínil, že Zeman byl k politice USA kritický. Vydaný Jevgenij Nikulin způsobil dle něj velkým firmám v Silicon Valley škody za miliony dolarů. V této otázce se dle Kinga se Zemanem „shodli, že se na ní neshodnou“. 


    King odpovídal i na dotaz ohledně dostavby Temelína. V roce 2019 by se měl dle jeho informací vyhlásit tendr na Temelín. King podporuje firmu Westinghouse. Dle něj se nyní dostává z finančních problémů, získala nové investory a má i nejmodernější technologie.


    FSB a LGBT


    Exdiplomat Tomáš Pojar zmínil obavy z obchodní války USA a EU. Dle Kinga se zavádění tarifů soustřeďuje na Čínu. Jan Zahradil pochválil americkou ambasádu za to, že se nyní soustřeďuje na projekty, které zlepší image USA. Zásahy USA v otázkách kultury v minulosti tomu dle něj neprospívaly (patrně tím mínil podporu Prague Pride ze strany ambasády USA – pozn. redakce). Pokud jde o NAFTA, tak do 30 dní dle Kinga bude oznámeno „férovější partnerství“. King též řekl, že nepodporuje export politické korektnosti z USA.


    Exministr Karel Dyba řekl, že Trump chtěl zlepšit vztahy s Ruskem, ale doma mu v tom brání. Na to King odpověděl, že obvinění Trumpa z toho, že Rusové mu pomohli v kampani, jsou nepodložená a vyšetřovatelé nenašli žádné důkazy.


    Vondra v reakci na Kingův proslov řekl, že šlo o velkolepou řeč. Dle Vondry Západ nyní čelí ruské FSB a také LGBT agendě – to jsou dvě věci, které ho oslabují. Podle něho potřebujeme silnou Ameriku. Po zvolení Trumpa se prý Vondra bál, že pokud Putin dá Trumpovi lepší nabídku, tak ten nás prý prodá. Podle Vondry nesmí být na našem území vakuum, které by Rusové využili, ale s Ruskem se mluvit musí.


    Dle Kinga USA chtějí soutěžit s Ruskem v ekonomice, ale ne na vojenském poli – „Zvítězili bychom, ale za velkou cenu.“  


    www.parlamenntilisty.cz







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑