• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bývalý zbrojný inšpektor OSN: Prečo by sýrska vláda v okamihu víťazstva použila chemický útok s nulovou vojenskou hodnotou?

    2-5-2018 Zem & Vek 75 1653 slov zprávy
     

    Scott Ritter je jeden z najskúsenejších amerických zbrojných inšpektorov a v rozhovore s Dennisom Bernsteinom uvažuje nad tvrdeniami americkej vlády o použití chemických zbraní v Sýrii.


    V 80.rokoch pracoval Scott Ritter pre americké námorné zbory so špecializáciou tajných služieb. V roku 1987 bol pridelený k inšpekcii zostavenej pre kontrolu sovietskeho plnenia Zmlúv o jadrových strelách stredného doletu (INF). Bol to prvý prípad použitia kontroly na mieste ako súčasť overovacieho procesu odzbrojovania. Ritter je jedným z priekopníkov v oblasti vývoja kontrolných techník a metodík na svete. Kvôli týmto skúsenostiam bol v roku 1991 (na konci vojny v Perzskom zálive) požiadaný, aby sa pripojil k Špeciálnej komisii OSN, ktorej zadanou úlohou bol dohľad nad zničením irackých jadrových kapacít. V rokoch 1991-1998 bol hlavným zbrojným inšpektorom, ktorý v Iraku viedol niekoľko tímov. Podľa jeho slov, ktoré odzneli v rozhlasovom interview 23.apríla, americké, britské a francúzske tvrdenia, že sýrska vláda minulý mesiac použila chemické zbrane proti civilistom, sú lživé.


    Dennis BernsteinNedávno ste hovorili o použití chemických zbraní v Sýrii. Mohli by ste tieto myšlienky rozvinúť?


    Scott Ritter: Medzi sýrskym a irackým príbehom je veľa podobností: obe krajiny vlastnia zbrane hromadného ničenia a Sýria má rozsiahly program chemických zbraní.


    V roku 2013 sa vyskytol incident na predmestí Ghouta v Damasku. Na tom istom predmestí, kde prebieha súčasná kontroverzia. Obvinenie znie, že sýrska vláda použila nervovú látku sarín proti civilnej populácii. Sýrska vláda to poprela, ale v dôsledku tohto incidentu medzinárodné spoločenstvo núti Sýriu, aby podpísala Dohovor o chemických zbraniach, odhalila svoje zásoby chemických zbraní a otvorila sa odzbrojovacím inšpekciám Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko bolo vybraté ako ručiteľ sýrskeho plnenia. Podstatné je, že Sýria mala tieto zbrane, ale v roku 2016 bola označená za štát, ktorý plní tieto záväzky na 100%. Celý program chemických zbraní v Sýrii bol eliminovaný.


    Súčasne s týmto procesom odzbrojenia prebehla v Sýrii občianska vojna, ktorá viedla k humanitárnej kríze. Vyše pol milióna ľudí zomrelo. Ide o vojnu, ktorá proti vláde postavila protirežimové sily, z ktorých mnohé sú islamskej povahy. Niektoré z týchto islamských frakcií sú v blízkosti oblasti Ghouta od roku 2012. Začiatkom tohto roka sýrska vláda iniciovala útok na oslobodenie regiónu od týchto frakcií. Bola to ťažká bitka, tisíce civilistov zabitých, masívne bombardovanie zo vzduchu. Vládne sily ich premohli a 6.apríla to vyzeralo na porážku militantov.


    Zrazu sa objavujú obvinenia, že došlo k útoku chemickými zbraňami. Nešlo o masívny útok, ale o zhodenie jednej alebo dvoch tzv. barelových bômb, improvizovaných zariadení, ktoré zvyknú obsahovať chlorín. Podľa militantov bolo zabitých 40-70 ľudí a onemocnelo asi 500. USA a ostatné štáty to vyzdvihli a povedali, že to je dôkaz sýrskej lži o programe chemických zbraní a Rusko (ako ručiteľ) stojí za jeho zachovaním. To je argument, s ktorým Spojené štáty začali s raketovým útokom (14.apríla).


    S týmto scenárom je spojených veľa problémov. Opäť, prečo by sýrska vláda v okamihu víťazstva použila chemický útok s nulovou vojenskou hodnotou? Vojenskej kampani by neprospel a vyvolal by hnev Západu v kritickom čase, keď povstalci žiadali západnú intervenciu.


    Mnohí, vrátane ruskej vlády, sa domnievajú, že ide o zinscenovanú udalosť. Neexistujú žiadne pevné dôkazy, že by k útoku došlo. Krátko po obvinení z útoku bolo celé mesto Douma (hlavné mesto regiónu Ghouta) prevzaté sýrskou armádou, kým povstalci boli vysťahovaní. Údajne napadnuté miesta boli kontrolované ruskými špecialistami na chemické zbrane a nenašli žiadnu stopu takejto činnosti či látky. Spojené štáty, Francúzsko a Veľká Británia priznávajú, že jediným dôkazom, ktorý použili na zdôvodnenie útoku, boli fotky a videozáznamy, ktoré im poslali povstalecké sily.


    Mám veľké obavy v súvislosti s tým, že Spojené štáty uskutočňujú útok na suverénny štát bez riadnych dôkazov. Čím dlhšie budeme čakať, tým dlhšie potrvá, kým dostaneme inšpektorov na miesto a tým viac dostaneme vyhlásení, že Rusi všetko „upratali.“ Som presvedčený, že posledná vec, ktorú by Spojené štáty chceli, je vyslať (západných) inšpektorov a vykonať forenzné vyšetrovanie, ktoré by zistilo, že sa chemický útok vôbec neuskutočnil.


    DB: Niečo ako „upratanie“ miesta zločinu skôr než skontrolujete dôkazy?


    SR: USA neútočili na miesto, ktoré malo byť (chemikáliami) napadnuté. Bombardovali iné tri zariadenia. Jedno bolo na predmestí Damašku, vo významnej metropolitnej oblasti. Generáli povedali, že tam predpokladali prítomnosť zásob nervových látok. Takže čo urobíme? Vyhodíme to do vzduchu! Ak by tam naozaj bol nervový plyn, rezultovalo by to v stovky, možno tisíce mŕtvych. Fakt, že nikto nezomrel, je jasným dôkazom toho, že žiadny nervový plyn tam nebol. Spojené štáty len vykrikujú a vymýšľajú. Jednou z tragédií je, že už nemôžeme dôverovať armáde, tajným službám, ani politikom. Vyrobia akýkoľvek príbeh, ktorý potrebujú na ospravedlnenie činnosti, ktorú považujú za politicky výhodnú.


    DB: Nie je to rovnaký prípad ako obvinenia zo sýrskeho použitia chemikálií v roku 2013 a 2015? Myslím, že New York Times musel svoj článok v roku 2013 stiahnuť…


    SR: Vypustili príbeh o tom, že tisíce ľudí zomierajú s tvrdením, že to určite urobila sýrska vláda. Ukázalo sa, že počet úmrtí bol oveľa nižší a použité zbrojné systémy boli pravdepodobne v držbe povstalcov. Rebeli zorganizovali chemický útok, aby dotiahli svet po ich boku k intervencii.


    Podobný scenár sa objavil minulý rok, keď sýrska vláda zhodila dve alebo tri bomby na dedinu a zrazu sa objavili správy o saríne a chloríne, ktorý zabíja tucty ľudí. Vznikli videá umierajúcich a trpiacich, ktoré popohnali Trumpa, ale inšpektori tam nikdy neboli. Namiesto toho sa opäť spoliehali na materiály zhromaždené povstalcami.


    Ako zbrojný inšpektor vám môžem povedať, že reťazec starostlivosti o odobraté vzorky, ktoré sú použité pri vyšetrovaní, je stopercentný. Musíte byť na mieste, keď sa zbierajú a musia byť certifikované pre držbu vo vašich rukách až po laboratórnu miestnosť. Akékoľvek prerušenie tohto reťazca starostlivosti zapríčiňuje, že dôkazy nie sú spôsobilé pre legitímne vyšetrovanie. Takže máme záznamy od povstalcov. Natočili svoju vlastnú „inšpekciu“ a nosili bežný odev, ktorý ich nemôže pred chemickými zbraňami ochrániť! Rovnako ako takmer všetko, čo s týmito povstalcami súviselo, ide o zinscenovanú udalosť a divadelný výkon.


    DB: Kto podporoval túto konkrétnu skupinu rebelov?


    SR: Máme tu skutočných žoldnierov Army of Islam (Armáda islamu), mimoriadne brutálnu, fundamentalistickú skupinu, podporovanú zo Saudskej Arábie. Prepojené s týmito bojovníkmi sú rôzne Západom školené a financované mimovládne organizácie ako White Helmets (Biele prilby) a Sýrsko-americká lekárska spoločnosť (SAMS). Primárny zámer „bielych prilieb“ však nie je záchrana, ani v prípade SAMS lekárska starostlivosť. Skôr propaganda proti sýrskej vláde. Mnohé správy z mesta Douma majú pôvod v týchto NGO.


    DB: Spomenuli ste „reťazec starostlivosti.“ Ak by bolo chcené vyslať inšpektorov, bolo by treba vytvoriť tento reťazec a zaistiť miesto udalosti, nie?


    SB: Bol som účastníkom vojny v Perzskom zálive a väčšinu času sme trávili masívnym bombardovaním Iraku. Bol som jedným z tých, ktorí zostavovali zoznam cieľov. Každý z nich musel mať určitý účel.


    Pozrime sa, čo sa stalo v Sýrii (14.apríla). Bombardovali sme tri ciele: výskumné zariadenie v Damasku a dva bunkre v západnej Sýrii. Tvrdilo sa, že všetky tri ciele boli zapojené do sýrskeho programu chemických zbraní. Ten však bol potvrdený ako eliminovaný. Takže o akom programe chemických zbraní hovoríme? Potom americkí predstavitelia uviedli, že jedno z týchto miest malo zásoby sarínu a zariadenia na výrobu chemických zbraní. Veľmi konkrétne tvrdenie. O čom to hovoria, keď všetky tieto materiály boli odstránené? Aké majú dôkazy, že niečo z toho v Sýrii existuje? Vymýšľajú si.


    Existujú dobré forenzné techniky, ktorými by bolo možné spätne zistiť, či tam bol sarín. Vtedy by vláda USA mohla povedať, že tu teda sarín nebol, ale Sýria má skrytú schopnosť vytvoriť ho. Ale stále neviete kde, či v tom alebo inom bunkri. Proste sme bombardovali prázdne budovy. Nezničili sme ich kapacity na výrobu chemických zbraní, lebo sa toho zbavili a boli sme medzi národmi, ktoré potvrdili ich odzbrojenie. Túto fantastickú hrozbu sme vytvorili z ničoho, aby sme mohli napadnúť Sýriu a aby náš prezident bol považovaný za prezidenta, lebo bol vrchným veliteľom v čase, keď jeho dôveryhodnosť na domácom fronte bola napadnutá.


    DB: To objasňuje situáciu. A nás to udržuje v strachu, lebo pravda nám nie je poskytnutá.


    SR: Ako občan, ktorému sa podarilo získať vedomosti o fungovaní zbrojných inšpekcií a o tom, ako sa prijímajú rozhodnutia o vojne, nie som prekvapený. Nie je to prvýkrát, kedy nás prezident klamal. Ale klamali nás aj vojenskí dôstojníci. Traja špičkoví námorní dôstojníci stáli pred ľuďmi a bezočivo šírili lož. Klamal nám Kongres, ktorý má byť zborom zástupcov ľudu a kontrolovať nadmerné presadzovanie moci. A klamali nám aj korporátne médiá, ktoré bez pochybovania vysielali bandu platených hovorcov opakujúcich tvrdenia vlády.


    Takže Donald Trump môže povedať, že v Sýrii sú chemické zbrane, generáli môžu opakovať jeho slová ako papagáj, Kongres prikývne a masmédiá to všetko budú dookola verejnosti opakovať.


    DB: Ste znepokojený tým, že takáto situácia môže vyústiť do prestrelky s Ruskom?


    SR: Pred týždňom som bol veľmi rozrušený. Ak si Jim Mattis (súčasný minister obrany USA) zaslúži kompliment, tak len za to, že vzal túžbu Boltona (člena CFR) a Trumpa (so zaťom Kushnerom) vytvoriť veľkú krízu s Ruskom obvinením zo sýrskeho použitia chemických zbraní a premeniť ju na ľudovú šou. Varovali sme Rusov vopred, neboli žiadne obete a vyhodili sme do vzduchu tri prázdne budovy. Minuli sme 40 miliárd dolárov daňových poplatníkov, potľapkali sa po pleci a všetkým povedali, akí sme skvelí. Ale vyhli sme sa zbytočnej konfrontácii alebo potenciálnemu konfliktu s Ruskom a dnes som oveľa pokojnejší ako pred týždňom.


    Preložené z príspevku Weapons Inspector Refutes U.S. Syria Chemical Claims; autor: Dennis J. Bernstein (Flashpoints/Radio KPFA); Consortium News, 27.4.2018



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Richard Strážan

    (*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑