• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    WSJ: Německo a Francie vyrobí vojenské letadlo, aby se staly nezávislými na USA

    28-4-2018 Sputnik CZ 59 280 slov zprávy
     

    Tato dohoda o vytvoření bojového letadla, které bude stát tyto země miliardy dolarů, má ještě jeden účel — Washington, zdůrazňují noviny. Německo a Francie doufají, že realizace tohoto projektu zbaví evropské spojence nutnosti kupovat americká vojenská letadla.



    Nejnovější americká multifunkční stíhací bombardér F-35 je v Evropě velmi populární. Pořídit si ji se rozhodly třeba Velká Británie, Norsko, Itálie, Nizozemí a Dánsko. Finsko a Belgie o nákupu těchto letadel uvažují, cena každého z nich činí řádově 100 milionů dolarů.

    Tato skutečnost vyvolává nespokojenost takových výrobců, jako je Airbus nebo francouzský Dassault Aviation, které se snaží prodávat svá letadla sousedům, uvádí se v článku.


    O nákupu amerických letadel uvažuje i Německo — země potřebuje nahradit některá zastaralá letadla Tornado, dokud není postaveno budoucí letadlo společné výroby s Francií.


    V článku se uvádí, že ve čtvrtek německá ministryně obrany Ursula Gertrud von der Leyenová a její francouzská kolegyně Florence Parlyová podepsaly dohodu na letecké výstavě v Berlíně. V rámci této smlouvy se tyto dvě země chystají postavit vlastní vojenské letadlo a dodat ho do výzbroje do roku 2040.


    V článku se rovněž uvádí, že tato dohoda je uzavřena v souvislosti s rozhodnutím Francie a Německa zvýšit výdaje na obranu, spojeným s napjatými vztahy s Ruskem. Obě země také plánují řadu dalších společných projektů na výrobu vojenské techniky, a to včetně bezpilotních letounů a tanku. Tyto projekty pomohou vytvořit silnou evropskou obranu, uvedla Florence Parlyová.


    Ambiciózní projekt na postavení bojového letadla se neobejde bez problémů, píší americké noviny. Když se Evropa pokoušela minule vyprojektovat vojenské letadlo, Francie zůstala stranou a dala přednost vytváření vlastní letecké techniky před pokračováním spolupráce s Německem, Španělskem, Itálií a Velkou Británií.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑