• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Atomový trojúhelník Česko-Rusko-Írán. Expert zákonu na pomoc jadernému programu Íránu

    24-4-2018 Sputnik CZ 61 350 slov zprávy
     

    Zákon o zákazu dodávek vybavení pro íránskou jadernou elektrárnu byl schválen v roce 2000 pod tlakem vlády USA a Velké Británie poté, co česká společnost ZVVZ Milevsko uzavřela smlouvu se zástupci Íránu na dodávky a montáž vzduchotechniky pro jadernou elektrárnu Búšehr.


    Beheshtipour: Projekt na stavbu jaderné elektrárny Búšehr, který provádějí ruští specialisté, se stal pokračovatelem prvního projektu na výrobu atomové energie. Ten byl zahájen ještě v době SSSR. Tímto projektem Sovětský svaz a Rusko, jako jeho nástupnický stát, ukázaly moc svých technologií a schopností specialistů v atomové energetice. Prohlásily, že jsou připraveni dělit se o svoji zkušenost a pomáhat jiným zemím osvojit si mírovou atomovou energii.


    Na začátku prací sovětských specialistů se část vybavení pro stavbu reaktoru vyráběla v Sovětském svazu (například na Ukrajině), nebo v zemích spřátelených se Sovětským svazem, konkrétně v Česku. Již tehdy byl projekt Búšehr, můžeme říci, třístranným projektem Ruska (SSSR)-Československa-Íránu. Z evropských zemí bylo Česko jedinou, která se účastnila projektu.


    Bohužel, po zavedení sankcí proti Íránu v roce 2001 nedokázalo Česko spolupracovat na tomto projektu jako dříve a dodávat do Íránu vybavení.



    Uzavření dohody ohledně íránského jaderného programu poskytlo Íránu možnost znovu spolupracovat na mírovém jaderném programu s jinými zeměmi, se kterými dříve nemohl spolupracovat kvůli sankcím.

    Úspěšně prošla jednání s Čínou o stavbě nevelkých jaderných elektráren. Maďaři se připojili k jednání o provedení výzkumných prací. Pokračuje spolupráce s Ruskem na stavbu druhého a třetího bloku jaderné elektrárny Búšehr.


    Dohoda o íránském jaderném programu se přísně kontroluje ze strany Mezinárodní agentury pro atomovou energii, takže Česko nyní nemá žádné překážky pro pokračování v úspěšné spolupráci s Íránem. Byly vytvořeny příznivé podmínky, aby spolupráce znovu získala třístrannou formu: Írán-Rusko-Česko. Nejen to, při souhlasu tří stran se vybavení může vyrábět na území Íránu v těsné spolupráci s českými a ruskými specialisty.


    Proto rozhodnutí učiněné v českém parlamentu o zrušení zákazu na dodávky vybavení je velkým krokem směrem k velmi výhodné a perspektivní spolupráci již tří zemí — Íránu, Ruska a Česka. Účast každé země doplňuje účast ostatních. Z toho důvodu zde Česko nevystupuje jako konkurent Ruska. Naopak, je to vítaný a spolehlivý partner.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑