• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rostoucí průměrná délka života může vést k nové Velké depresi, varují ekonomové

    22-4-2018 Sputnik CZ 52 226 slov zprávy
     

    Ve své poslední výzkumné zprávě Světové ekonomické fórum (WEF) dospělo k závěru, že závazky největších penzijních fondů vyšplhají k roku 2050 na 400 bilionů dolarů, čímž hrozí krach světového hospodářství, pokud dojde k recesi nebo investičnímu kolapsu. Tato krize se bude strukturálně podobat Velké depresi z 30. let.



    Ženevská nezisková organizace tvrdí, že rostoucí délka života, stárnutí obyvatelstva a neochota vlád vyspělých zemí zvyšovat důchodový věk přivedou penzijní fondy k neúnosným závazkům.

    Většina penzijních fondů funguje jako běžné investiční fondy, které získávají kapitál od plátců penzijního pojištění pracujících osob a investují tyto peníze na finančních trzích a do rozvojových projektů. Toto schéma je velmi zranitelné v případě finanční krize a v případě, že se zvětšuje počet penzistů a současně klesá počet lidí v produktivním věku.


    „Předpokládaný růst průměrné délky života a z toho plynoucí stárnutí obyvatelstva je finančním ekvivalentem změn klimatu," píše Michael Drexler z WEF.


    Naděje na dožití v západní Evropě a Japonsku překročila 80 let, zatímco důchodový věk činí 60 až 65 let.



    WEF naléhá na národní vlády, aby přivedly důchodový věk do souladu s průměrnou délkou života. V opačném případě v průběhu tří a půl desetiletí penzijní závazky států s největšími penzijními fondy na světě, jako jsou USA, Čína, Kanada, Nizozemsko, Japonsko, Velká Británie, Austrálie, Indie a Čína, stoupnou ze současných 70 bilionů dolarů na 400 bilionů.
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑