• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruský Taran a Sapsan zničí americké Gremliny

    20-4-2018 Sputnik CZ 114 360 slov zprávy
     

    Ruský vývoj počítá s potlačením (vytvoření klouzavého radiového rušení) tří radiových kanálů (řízení, GPS navigace a přenášení informací), na kterých závisí fungování malého bezpilotního letounu.


    „V takových systémech je velmi důležitá rychlost analýzy rádiových kanálů, aby bylo jasné, na jaké frekvenci je cíl," řekl hlavní konstruktér koncernu Sergej Širjaev. „Efekt vlivu záření je vždy téměř stejný. Drony přibližně řečeno blázní. Pokud je to dron, tak se zasekne a je unášen větrem, následně se zřítí. Bezpilotní letoun nekontrolovaně klesá až narazí."



    Mobilní komplex Sapsan je nejsilnější a je určen pro boj s jakýmikoli typy dronů. Objevuje dron multikanálovým systémem ovládnutí a doprovodu cílů v infračerveném a viditelném, radiotechnickém a radiolokačním rozsahu na vzdálenost více než 100 kilometrů, doprovází ho a vyzařuje silný mířený proud elektromagnetického rušení. Ve zvláštních případech úkoly Sapsana mohou přejít na komplex Pancir-S1.

    Stacionární Taran je efektivní při hrozbě masivního útoku dronů z několika směrů. Přenosná kompaktní Piščal je provedena v podobě ruční zbraně o hmotnosti tří kilogramů, dokáže objevit cíl a potlačit jeho navigaci i spojení na jakékoliv frekvenci. Je určena k boji hlavně s jednotlivými cíli nebo rojem dronů.


    Komplexy umožňují využití vlastních systémů aktivní a pasivní radiolokace. Ukončení testů a potvrzení schopností všech komplexů Avtomatika plánuje v nejbližších měsících.



    Správa perspektivních výzkumných projektů Ministerstva obrany USA v rámci programu Gremlins pracuje na vytvoření systému startu a řízení roje malých a levných jednorázových dronů. Do jejich úkolů spadá průzkum, akce v rámci elektronické války a shazování bomb. Jako nositel má být využit C-130 Hercules.

    Kontrakt závěrečné fáze programu na vytvoření dronů ve výši 38,6 milion dolarů vyhrála společnost Dynetics. Očekává se, že každý dron uletí až 1000 kilometrů, bude vybaven turbovým proudovým motorem a vysílačem o výkonu 700 až 1000 wattů. Testový model systému má být hotov do poloviny roku 2019.


    Prvním příkladem využití roje dronů ve vojenské akci byl útok na ruské pozice v Sýrii, kdy v noci na 6. ledna 2018 na leteckou základnu Hmímím, středisko materiálové a technické podpory a přístav v Tartusu zaútočilo 13 dronů. Ministerstvo obrany oznámilo, že sedm dronů bylo zneškodněno systémem Pancir-S1, ostatní drony byly zlikvidovány radioelektronickými metodami.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑