• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hrozí světu zrození Skynetu jako ve filmu Terminátor? Český expert o nových technologiích

    17-4-2018 Sputnik CZ 92 484 slov zprávy
     

    Zatímco se na Sýrii sypaly západní rakety s cílem zničit domnělý program chemických zbraní Bašára Asada, ve světě těžko postřehnutelném se děly věci snad stejně závažné.


    Jsme obklopeni moderními technologiemi. Slouží nám, zjednodušují nám život a jednou snad, možná brzy, za nás budou dělat nudnou monotematickou práci. Má to jeden háček. Přetechnizovaná doba má temnou stránku.


    Před pár dny jsme psali, že přední experti na umělou inteligenci se obávají autonomních zbraní s umělou inteligencí. Někteří vědci požadují, aby se světové mocnosti zavázaly smlouvou nepoužívat robotické zabijáky. Zástupci vědeckého světa pocit, že stroje s umělou inteligencí mohou být větší hrozbou, než chemické zbraně nebo atomová bomba.


    Odhalení širší veřejnosti, že soukromí se na sociálních sítích dá využívat a zneužívat podlomilo důvěru k oblíbenému trávení volné chvíle. Aféra s Cambridge Analytica stála Facebook miliony dolarů a šéfa sítě Marka Zuckerberga kýbl potu, když vypovídal v americkém Kongresu.



    Jsou moderní technologie naší zhoubou? Na to se Sputnik zeptal Iva Vašíčka, IT experta a bývalého místopředsedy České pirátské strany.

    Nedávno média informovala, že přední světoví experti v oblasti umělé inteligence ukončili spolupráci s jihokorejským technologickým institutem KAIST, protože údajně vyvíjel autonomní zbraně s umělou inteligencí. Nezní vám to jako zrození Skynetu ve filmu Terminátor?


    Nemyslím si, že by se stroje mohly „vzbouřit". Mohou se však pokazit, potom je riziko a nebezpečí spíše charakteru minového pole bez dokumentace. Může být celkem problém „vypnout" stroj, který brání nějaké teritorium a sebe.


    Nestali jsme se příliš závislí na "strojích"? Data máme v cloudu, automobily se samy řídí, sociálním sítím dobrovolně dáváme absolutně všechny informace o svém životě…


    Technologický vývoj chápu jako přirozenost. Je nutné se novým podmínkám přizpůsobit, problém mají spíše ti, kteří technologie nechápou. Musíme se jinak chovat, přijmout novou legislativu, nové obchodní modely atp.


    Co si myslíte o aféře okolo Cambridge Analytica, která poškodila důvěru k Facebooku. Skutečně lidé z Cambridge Analytica měli v rukou všemocný nástroj, který rozhodoval o velmi vážných věcech, jako jsou třeba volby?


    Vytěžování dat z Internetu je celkem známý a výnosný byznys. Myslím si, že spousta lidí (včetně mne) předpokládala už dávno, že se s daty Facebooku, Googlu a dalších pracují různé analytické nástroje a že dochází k manipulacím.


    Dle mého názoru je aférka Cambridge Analytica je jen špička ledovce, myslím si, že data vyhodnocuje celá řada dalších subjektů a mnohdy o tom provozovatelé služeb ani neví.


    Jedinou naší spásou je, s nadsázkou řečeno, vrátit se zpátky na stromy?



    Nikoliv, je to o přizpůsobování se. Lidé se musí naučit v nových technologických podmínkách chovat. Samozřejmě je zapotřebí i účinná legislativa, která lidem ochranu jejich dat umožní. Lidé musí chápat, že informační stopa, kterou na Internetu zanechávají, bude informačně vytěžena a použita.

    Na druhou stranu mohou lidé mohou mnohem snadněji informovat zainteresované i veřejnost. Každý pokrok přináší výhody a nevýhody, změny je nutné přijmout jako výzvy a nebránit se jim.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑