• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Těžký propadák amerických sil?

    14-4-2018 AC24 76 529 slov zprávy
     

    V brzkých ranních hodinách 14. dubna USA, Francie a Británie provedly masivní raketový útok na Sýrii.

    Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že bylo vypáleno 103 křižujících střel i raket vzduch země z letadel na různé cíle po celé Sýrii s dodatkem, že 71 z nich bylo sestřeleno Syrskou protileteckou obranou (SADF).

    „Podle dostupných informací bylo vypáleno dohromady 103 křižujících střel… Syrská protiletecká obrana v podstatě sestávající ještě ze sovětských zbraní úspěšně tyto údery z letounů a lodí odrazila. Sestřeleno bylo celkem 71 střel,“ řekl šéf hlavního operačního oddělení ruského generálního štábu generálplukovník Sergej Rudskoj.

    Rudskoj řekl, že SADF použily k odražení útoků své protiletecké systémy S-125, S-200, Buk, Kvadrant a Osa.

    Syrské generální velitelství prohlásilo, že US, Británie a Francie vypálily 110 střel, kdy rovněž dodali, že většina jich byla sestřelena.

    Poskytnutá čísla vyvolávají závažné otázky.

    Někteří experti, které SouthFront kontaktovala, řekli, že SADF by ani teoreticky jen za použití svých systémů S-125, S-200, Buk, Kvadrant a Osa neměly být schopni sestřelit více než 15-20% vystřelených střel. SADF prostě nemá dost prostředků a kapacit, aby ty střely sestřelovala v tak ohromných počtech.

    Tak k čemu vlastně došlo?

    Experti tedy poukazují, že ruské ozbrojené síly použily své špičkové systémy elektronického válčení (EW), aby ty střely během jejich závěrečné fáze letu svedly k sebezničení nárazem mimo cíl.

    Největší část letové dráhy jsou křižující střely Tomahawk vedeny podle GPS. Avšak v konečné fázi letu začne ta střela používat vnitřní naváděcí systém. Během této letové fáze je střela zvláště zranitelná protiopatřeními prostředky elektronického válčení (EW).

    Střely postižené zásahy systémů EW začnou vypadávat z dráhy, střelám prudce klesá rychlost, a buď se stanou snadným cílem protiletecké obrany, nebo samy spadnou.

    Dalším faktorem, který nejspíš přispěl k účinnosti syrských protiopatření, je ten, že Rusko asi syrským vojskům poskytlo operační data z informačních systémů svého průzkumu, do kterého patří satelity spolu s dalšími průzkumnými prostředky. Írán nejspíš provedl to samé. Tudíž i střely, které byly vypáleny až z Rudého moře, byly okamžitě zjištěny a během celé své dráhy sledovány.

    Za využití těch sledovacích dat dokáží ruské protivzdušné systémy křižující střely sestřelovat s relativně vysokou účinností.

    Každopádně je ovšem 71 sestřelených raket ze 103 vypálených pro USA a jejich spojence těžký propadák. Bezpochyby nikdo z amerického vojenského vedení takovýto scénář nepředpokládal.

    Budou-li data poskytnutá ruským ministerstvem obrany potvrzena, bude to poprvé v historii, kdy některá strana byla schopna odrazit hromadný útok přesycující možnosti obrany pomocí tzv. moderních, vysoce přesných střel. V případě, že by došlo mezi USA a Ruskem k přestřelce jadernými zbraněmi, bylo by Rusko schopno sestřelováním střel zabránit americkému jadernému úderu. Škody způsobené Rusku by přitom byly minimální.

    Až dosud (13:15 CET) USA neposkytly k těm zprávám o 71 sestřelených střelách žádný komentář a nebyla poskytnuta ani oficiální informace o cílech a zbraních zde nasazených. Uvážíme-li, že administrativa Amerického prezidenta Donalda Trumpa miluje „propagandistické scény“, tak lze takovýto postoj interpretovat jako projev toho, že jim něco „sakramentsky nevyšlo“.

    Zdroj: southfront.org

    Loading...

    Přidat komentář

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑