• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Mig-29 proti F-16. Slovenská strategická volba

    8-4-2018 Sputnik CZ 86 498 slov zprávy
     

    O výhodách Migů-29 a F-16, o potenciální modernizaci a možné změně rovnováhy sil v regionu Sputnik hovořil se zástupcem hlavního redaktora magazínu Aviapanorama, generálem a zaslouženým letcem Ruska, kandidátem technických věd Vladimirem Popovem.


    Mig-29 je živější


    Při srovnání Mig-29 a F-16 generál Popov od samého začátku zdůrazňuje, že se jedná o „stejné bojové letecké systémy (lehké stíhačky), které mají dost podobné technické a taktické charakteristiky". Jedna z předností Migu-29 je podle názoru experta to, že se jedná o dvoumotorový letoun. Dva motory dávají letounu velkou výhodu z pohledu bojové obratnosti a bezpečnosti letů při provádění tréninků i při zásahu během bojové mise do motoru raketou s infračerveným naváděním. Popov vysvětlil, že i v případě ztráty jednoho motoru je možné ustoupit z boje díky zbývajícímu motoru. Díky tomu „se zachová jednotka bojového potenciálu".


    Srovnatelné charakteristiky



    Expert podrobně popisuje technické charakteristiky každého letounu: „počáteční rychlost stoupání je u Mig-29 330 metrů za sekundu, u F-16 je to v rozmezí 220-290 metrů. Poměr tahu k hmotnosti činí u Migu-29 0,97 a u F-16 0,92. Maximální rychlost ve velké výšce činí u Migu 2,3 Machu, u F-16 do hranice dvou Machů.

    Generál přitom říká, „že technické charakteristiky obou letadel je potřeba srovnat s mnoha dalšími faktory a podmínkami, například s úrovní výcviku pilotů, osvojení techniky, zkušenostmi s použitím zbraní, používáním letounu, znalostmi taktiky jeho použití a dalším.


    Výhody F-16: palivo a bojové zatížení


    Popov hovoří o následujících výhodách F-16: dobrý výhled z kabiny pilota, automatický trimming (návrat do uložené pozice) v systému řízení, dobrá palivová efektivita během letu, velké možnosti při výběru zbraní (při modernizaci se možnosti Migu vyrovnávají), kvalita elektroniky a palubního radaru (i tyto kvality se při modernizaci vyrovnávají).


    Expert dodává, že oba letouny jsou dostatečně snadné na opravování v rámci své životnosti, mají velký potenciál z pohledu modernizace a perspektivní doba jejich používání činí od 15 do 25 let a více.


    Politická či ekonomická výhoda



    Podle názoru generála dělá Slovensko „svoji volbu", opírá se přitom nejen na technické charakteristiky letounů, ale více na politickou konjunkturu. „Celková hysterie proti Rusku se zcela jisti odrazila na možnostech „volby," konstatuje Popov. Expert si myslí, že „modernizace stávajících bojových letounů v moderních podmínkách se vždy ukáže být o mnoho snazší a lacinější a díky tomu efektivnější pro ekonomiku jakéhokoli státu".

    „Již mají ve výzbroji stíhačky Mig-29, pro slovenské vedení by bylo jednodušší je modernizovat a tím snížit výdaje na přeškolování technického personálu, změny ve vybavení velitelských stanovišť, dovybavení letišť, pořízení značné části nových aut letištní obsluhy letounů v důsledku změny technologií a jejich přípravy, například pro lety a bojové použití, což, jak se mi zdá, nebylo plně projednáno v počátečním kontraktu," vysvětluje Popov.


    A co teď?


    Popov je přesvědčen, že nákup amerických letounů F-16 Slovenskem se příliš neodrazí na geopolitické situaci v regionu. „Vojenská rovnováha letectva NATO v regionu se kvůli přechodu slovenského letectva na plus 14 jednotek F-16 prakticky nezmění, je to spíše podobné demarši, ničemu více. Historické hodnocení reality bude objektivně dáno až po letech," zdůrazňuje expert.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑