• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rozvod na československý způsob pro Podněstří a Moldavsko nebo...

    6-4-2018 Sputnik CZ 109 478 slov zprávy
     

    „Myslím, že taková varianta je reálná," komentuje situaci pro Sputnik prezident Centra pro ochranu a pomoc občanům za hranicemi a podporu krajanů politolog Sergej Markov.



    Маrkov: Existují hluboké rozpory mezi Podněstřím, které se rozvíjí na principech internacionalismu, a Moldavskem, které se vydalo cestou nacionalistického státu. Země žijí de facto odděleně již dlouhou dobu. A je docela možný jejich rozvod de jure. Může k tomu dojít na pozadí, jak já tomu říkám, anšlusu, to znamená, že Moldavsko bude pohlceno Rumunskem, což je zcela reálné. S pomocí USA se Bukurešti podařilo získat faktickou kontrolu nad moldavskou vládou, moldavskými politickými institucemi. Existuje pouze jeden problém — většina Moldavanů chce žít v nezávislém Moldavsku, ve své vlastní zemi.

    Ale vždyť nikdo žádné referendum v této otázce neprováděl…


    Zato existují výsledky průzkumů a ty jsou dobře známé politické elitě. Tudíž: až 80 % občanů odmítá žít ve Velkém Rumunsku. Ještě si pamatují společnou zkušenost života v jednom státě s Rumuny, kde byli považováni za lidi druhé třídy. Moldavané by v podstatě chtěli mírové, jak navrhuje Rusko, za podmínek konfederace, sjednocení s Podněstřím.


    V tomto roce zastánci návratu Moldávie do lůna rumunské matky slavili 100. výročí prvního vstupu Besarábie do Velkého Rumunska, což přihřálo myšlenku unionismu. Proces probíhá plnou parou. Moldavanům aktivně rozdávají rumunské pasy, Bukurešť nepodepisuje s Kišiněvem Smlouvu o hranici (proč taky, jestliže bude jednotný stát) a v podstatě přímo řídí sousední zemi. Jestliže dojde ke sjednocení, jaký osud čeká Podněstří, mírový, na československý způsob, rozvod s Kišiněvem?


    Takový rozvod je možný. Ale existuje jedna zvláštnost. PMR na rozdíl od Krymu, Abcházie a Jižní Osetie nemá společnou hranici s Ruskem. Z jedné strany je tam Moldavsko, z druhé strany Ukrajina, která v takové ostré situaci klidně může vrhnout do neuznaného státu. Podle názoru moldavského prezidenta Dodona může v případě anšlusu Rumunska na tomto území vypuknout skutečná občanská válka.



    A co bude dělat Rusko? Vždyť Podněstří má pevné vztahy s Moskvou. Nacházejí se tam ruské mírové síly, ruští vojáci zajišťující bezpečnost obrovského zbrojního skladového komplexu střeliva a materiálů z doby SSSR a také vyvezených z Německa a Československa koncem 80. let.

    Ruské zájmy spočívají v tom, aby byl zachován mír, aby bylo zachováno právo občanů Moldavska a Podněstří na samostatné vytváření svého osudu právě mírovým rozvodem podle českého vzoru nebo společným životem. Mírovým způsobem, zdůrazňuji. Ale jestli bude někdo chtít vnucovat svou politiku navzdory stanovisku většiny obyvatelstva a dojde k destabilizaci, k masovému porušování práv našich spojenců, rusky mluvících občanů této země, kteří považují Rusko za svou druhou vlast, tak zřejmě bude nutné zasáhnout.


    Vy jste řekl slovo „zasáhnout", které mnoho lidí v Evropě vyleká, ale současně říkáte, že Rusko chce mírovou variantu řešení rumunsko-moldavsko-podněsterské situace…


    Opakuji: ano, Rusko chce mírovou variantu vývoje událostí, ale bude nuceno zasáhnout, jestliže dojde k násilnému vývoji událostí, aby zabránilo nastolení v Podněstří toho samého kyjevského režimu.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑