• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Londýn: Kde politika diriguje, hrá spravodlivosť druhé husle

    4-4-2018 Zem & Vek 71 966 slov zprávy
     

    Stále nevyjasnené okolnosti otrávenia bývalého dvojitého ruského a britského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije vyvolávajú mnohé otázky ohľadom bezpečnostnej situácie v britských mestách.


    Strmý pád


    Otca i dcéru, oboch týchto ruských občanov (Skripaľ mal údajne aj britský pas) našli podľa dosiaľ traktovanej legendy v bezvedomí na verejnej lavičke v meste Salisbury ležiacom necelých 150 kilometrov od Londýna. Nevedno, či sa našli nejakí svedkovia a niečo videli. Ochota občanov vypovedať slabne. Nielen v aférach s medzinárodným dosahom.


    Trestná činnosť v Spojenom kráľovstve a obzvlášť v Londýne rastie v mnohých štatistických kategóriach. Už v októbri vyrukovala domáca tlač s varovným konštatovaním o zvyšovaní kriminality po celom Anglicku a Walese. Podnet k rozruchu im poskytli úradné štatistiky o vývoji trestnej činnosti (Statistical bulletin:Crime in England and Wales: year ending June 2017).


    Zarážajúci je hlavne 22-percentný medziročný vzostup znásilnení, 26-percentný rast útokov nožom a 27-percentný skok v páchaní trestných činov so zbraňou v ruke. Tieto údaje pritom nezahŕňali obete teroristických útokov, ktoré najviac upútali pozornosť svetovej verejnosti. Tá si ale všíma aj širšie súvislosti rozkladu kvality života vo veľkomestách Spojeného kráľovstva. Usudzuje, že Západ sa dopúšťa tragickej chyby, keď sa vzdáva kladenia požiadaviek na novopríchodzích, aby sa prispôsobovali. Na asimilácii postavili svoje základy tradičné zámorské bašty prisťahovalectva, akými boli a ostávajú Spojené štáty, Kanada a Austrália. Deštruktívnosť povinného zavádzania multikulturalizmu, keď sa milióny nezvaných migrantov nemusia prispôsobovať hostiteľským európskym krajinám, paralyzuje aj bezpečnostný aparát. Začína sa báť najagresívnejších menšín, pretože mu nadriadené inštancie a ideologický diktát bezvýhradnej ochrany menšinových práv zaväzujú ruky, zaslepujú oči, zakrývajú uši a zakaľujú súdnosť pri vyvodzovaní záverov.


    Začiatkom tohto mesiaca sa britská tlač, vrátane serveru konzervatívneho denníka The Times, nedokázala viac mlčky dívať na stúpajúce čísla obetí trestnej činnosti v Londýne. Nastal totiž epochálny obrat. Londýn prekonal po prvýkrát v moderných dejinách v počte vrážd New York.


    Tlačová kancelária TASR uviedla na margo tejto správy, ktorá obletela svet: „Z policajných štatistík zverejnených v pondelok podľa televízie Sky News vyplýva, že v britskej metropole prišlo vo februári o život násilnou smrťou 15 ľudí, zatiaľ čo v New Yorku ich bolo 14. V marci sa situácia zopakovala: v Londýne bolo hlásených 22 vrážd, o jednu viac ako v New Yorku. V doterajšom priebehu tohto roka však v New Yorku zaznamenali viac vrážd ako v Londýne. Podľa londýnskej Metropolitnej polície zo 46 vrážd v tomto roku bolo 31 spáchaných bodnými zbraňami. V uplynulých troch rokoch stúpol počet vrážd v Londýne o 40 percent. New York, kedysi notoricky známy násilnou trestnou činnosťou, bol schopný znížiť od roku 1990 počet vrážd o 87 percent.


    Oslavne tlieskajú


    Do analýzy tohto neradostného stavu sa agentúry nepúšťali. Lakonicky konštatovali, že „polícia v Londýne vidí za smrteľnými útokmi skôr jednotlivých páchateľov ako organizovaný zločin. Čoraz viac páchateľov sú neplnoleté osoby a stále viac mladých ľudí nosí so sebou nôž.“


    Kontrastný vývoj, keď v Londýne vyskočil v priebehu troch rokov počet vrážd o takmer 40%, zatiaľ čo v New Yorku neprestajne klesá, má vysvetlenia, ale tie sa politickej smotánke nehodia do krámu. S glajchšaltovanými šíkmi západných politických potentátov nedrží krok len málokto. Medzi svetlé výnimky patrí americký prezident Donald Trump, ktorý si už vlani v októbri nemohol nechať ujsť príležitosť rýpnuť do dogmatikov multikulturalizmu tweetom o spojitosti rastu trestnej činnosti v Británii so šírením radikálneho islamistického terorizmu.


    Newyorská polícia dosahuje úspechy v boji proti kriminalite vďaka viacerým opatreniam. Medzi ktoré patrí nulová tolerancia voči všetkým druhom trestnej činnosti. Aj tzv. ľahkej, kam patria drobné krádeže, výtržníctvo a vandalizmus. Newyorskí vyšetrovatelia si v minulosti overili, že prižmurovanie očí povzbudzuje výtržníkov k strate zábran a páchaniu závažnejších trestných činov, až napokon k zabíjaniu a vraždeniu.


    Londýnsky starosta Sadiq Khan, syn prisťahovalcov z Pakistanu, si zakladá na tom, že prebuduje toto veľkomesto na výkladnú skriňu multikulturalizmu. Nadnárodné štruktúry sociálneho inžinierstva a medzinárodné inštitúcie mu za to oslavne tlieskajú. Tým ho povzbudzujú, aby ideologizoval rozhodovacie procesy mocenskej pyramídy, na špici ktorej stojí. Už v predvolebnej kampani sa zaviazal bojovať proti dovtedajšej praxi, keď policajti brali pri rozhodovaní o tom, koho na uliciach zastavia a podrobia prehliadke, do úvahy aj typologické štatistiky o etnickej a náboženskej príslušnosti páchateľov. Po zvolení S. Khana za starostu sa polícia zriekla tzv. etnického profilovania podozrivých a tí z toho ťažia. Združujú sa do gangov, tie preberajú kontrolu nad mestskými štvrťami s prevažne islamským obyvateľstvom a expandujú aj do iných. Polícia im dovoľuje beztrestne šarapatiť po celej krajine. Necháva voľné pole pôsobnosti zo strachu pred obvinením z rasovej a náboženskej diskriminácie. V Londýne ich vyčíňanie láme rekordy. Paríž, Štokholm a iné západoeurópske metropoly sa rútia do podobnej priepasti, pretože aj tam justícia prestala byť slepá a nechá sa dirigovať vysokou politikou.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑