• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Príchod ďalších migrantov desí Grécko

    3-4-2018 Zem & Vek 98 831 slov zprávy
     

    Obyvatelia zbedačeného Grécka bilancovali prvý kvartál nového roka v neveselom rozpoložení. Nový minister pre prisťahovalectvo Dimitris Vitsas, ktorý prešiel začiatkom marca do funkcie z postu námestníka ministra obrany, musel konštatovať, že počet migrantov stúpol oproti rovnakému obdobiu v roku 2017 o 33 percent. A to sa teplá plavebná sezóna v Egejskom mori a po celom Stredomorí ešte len rozbieha.


    Opäť ich pribúda


    Informoval o tom The National Herald, americký server gréckych krajanov žijúcich v Spojených štátoch. Gréci sa už po dve stáročia sťahujú za chlebom do Ameriky a vybudovali si tam vplyvné záujmové krajanské združenia. Od komunitných organizácií až po lobistické skupiny v Kongrese. Migračné cunami pred troma rokmi ich tam zarazilo svojim rozsahom, každoročným opakovaním a predovšetkým ničivými následkami s kumulatívnym účinkom. Kultúrne dedičstvo gréckeho národa sa nesie v znamení niekoľko storočného odboja proti tureckému jarmu a islamizácii každodenného života.


    O tom, ako namáhavo sa vracali k svojim kresťanským tradíciám a ako dlho im trvalo v niektorých ohľadoch dobiehanie modernej západnej právnej praxe, svedčí i pozoruhodná skutočnosť. Grécky parlament schválil až v januári 2018 zvýšenie právomocí svetských súdov v západnej Trácii, aby mohli zvrátiť verdikty islamských duchovných v rodinných sporoch miestnej moslimskej menšiny. Podľa zdrojov nemeckej Deutsche Welle je Grécko jediným členským štátom Európskej únie, kde existujú islamské náboženské súdy. Pretrvali v dôsledku Lausannskej mierovej zmluvy z 24. júla 1923 o územnom usporiadaní Turecka po páde Osmanskej ríše.


    Potomkovia gréckych prisťahovalcov v Amerike, ale aj v západoeurópskej diaspóre ostávajú zhrození nad vývojom v celom západnom svete, ktorý sa až priochotne podvoľuje požiadavkám nezvaných islamských novoprišelcov. Prižmurovanie očí v Británii, vo Švédsku a v niektorých iných západoeurópskych krajinách nad zavádzaním islamského práva a islamského súdnictva v oblasti rodinného práva a občianskych sporov nenecháva gréckych usadlíkov v Amerike ľahostajnými. Varujú pred otváraním hraníc nehatenej masovej migrácii, ktorá rozvracia tradičné kultúrne a duchovné hodnoty hostiteľských krajín.


    Keď povolia stavidlá


    Koncom marca zatrúbil grécky server ekathimerini.com na poplach, keď sa na ostrovy Lesbos a Kos priplavilo v priebehu niekoľkých dní cez Egejské more v ôsmych plavidlách tristopäťdesiat votrelcov. Tábor s názvom Moria pre bežencov na Lesbose má kapacitu pre dvetisíc osôb. Tiesni sa ich v ňom ale vyše 5300, praská vo švíkoch a vyvoláva napätie medzi osadenstvom, ako i s obyvateľmi ostrova. Len 5-kilometrová úžina ho delí od tureckých brehov a je tak vydaný na milosť vláde v Ankare a jej ochote dodržiavať literu i ducha dohody z predvlaňajšieho marca. S krajinou polmesiaca ju podpísala aj v mene Grécka Európska únia, ktorá smie za niekoľkomiliardový ročný poplatok vracať migrantov, čo sa preplavia do EÚ cez Egejské more a nedostanú azyl, späť do Turecka. Tamojšie mocenské orgány držia v rukách mohutný nátlakový nástroj na susedné Grécko a na celú európsku Dvadsaťsedmičku. Môžu nechať kedykoľvek zaplaviť Starý svetadiel státisícami migrantov, ktorých zadržiavajú v táboroch na svojom území. Len tých, ktorí spadajú do kategórie registrovaných sýrskych utečencov, je okolo troch miliónov. K tým treba prirátať neznámy počet neregistrovaných.


    Primátor mesta Lesbos Spiros Galinos vyslal znepokojujúce signály o hrozbe vystupňovania napätia pod dopadom zvýšeného náporu nových migrantov. Podľa jeho hovorcu sú ohrozené aj okolité komunity na ostrove. Obzvlášť keď ľudskoprávne lobistické organizácie ako nadnárodná Human Rights Watch ústami svojich pracovníčok tvrdia, „že řecká vláda by měla „ukončit politiku omezování“ na řeckých ostrovech, protože „to není udržitelné řešení“. „Obáváme se, že když se počasí zlepší, přijde velké množství lidí. Situace je již teď problematická, ale mohlo by to být ještě horší.“ Citovali ju servery Eurozprávy (v správe pod sugestívnym titulkom „Příchod dalších migrantů děsí Řecko„) a Al Jazeera. Pokiaľ verejná správa na Lesbose ustúpi a otvorí ostrov pre voľný pohyb migrantov, presunie sa tlak na celé Grécko a vláda v Aténach bude dýchať Bruselu na chrbát tak dlho a tak horúco, až začne nejakým spôsobom vynucovať prerozdeľovanie nevítaných hostí po celej únii.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑