• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jak se Rusko musí poučit z chyb Kaddáfího

    3-4-2018 Svobodné Noviny 76 693 slov zprávy
     

    Chcete-li pochopit, proč francouzské úřady rozhodly, že bývalý prezident Francie Nicolas Sarkozy bude zodpovědný za svou minulou volební kampaň, je třeba se pokusit zjistit, kdo profituje ze „smrti“ politika ze zničené strany? Odpověď na tuto otázku spočívá v osudu více než deseti miliard EUR u libyjských účtů, které OSN nechala v roce 2011 zmrazit.


    Peníze zmizely z účtů Euroclear Bank v Belgii v letech 2013-2017, oznámil belgický týdeník Le Vif dne 20. března. Na čtyřech účtech zůstalo jen něco málo přes pět miliard. Současně podle belgického ministerstva financí Belgie nepřijala žádné rozhodnutí tyto aktiva odmrazit.


    Nikdo není, jaký je objem libyjského majetku, který byl zmražen v roce 2011. Sarkozy uvedl, že až šestnáct zemí se zúčastnilo na drancování Libye. Jen v USA, Goldman Sachs, Citigroup, JPMorgan Chase a Carlyle Group zmrazili 34 miliard dolarů, podle informací tiskové agentury AP. Peníze byly umístěny na vklady, investovány do akcií a přinášely zisk, ale přesto zmizely. V roce 2016 Rada bezpečnosti OSN odmítla žádost Libye o povolení země spravovat své zmrazené účty a majetek. S největší pravděpodobností zde nejsou žádné prostředky, který by mohly být uvolněny.


    Proč Sarkozy čelí vězení      


    Náhoda nebo ne, okamžitě po úniku zprávy Le Vif, Sarkozy byl zadržen a obviněn z toho, že získal 50 miliónů EUR od libyjského vůdce, aby nelegálně financoval svou volební kampaň v roce 2017.



    Zdá se, že bývalý prezident byl zastaven řadou vyšetřování, jeho politická kariéra skončila a soudní řízení nad ním může způsobit vážné poškození reputace Francie. Proč by ho francouzské úřady chtěly uvěznit s možným trestem až na deset let? Co když se Sarkozy, s ohledem na materiální obtíže své „republikánské“ strany (prohrál jak prezidentské, tak parlamentní volby) rozhodl vzít si také kus sladkého koláče ze zmrazeného libyjského majetku?


    Sarkozyho zatčení jasně ukázalo, že neměl otevírat ústa pro tento koláč. Kromě toho je velmi lákavé pro prezidenta Macrona, aby učinil Sarkozyho odpovědného jak za kolaps Libye, tak za příliv uprchlíků do Evropy. Proč by však Sarkozy zabil zlatou husu?


    Byla to Francie, která rozpoutala válku proti Libyi před Spojeným královstvím, a Spojené státy ji podporovaly. Důvody agrese lze nalézt v uniklé korespondenci mezi Sidney Blumenthalovou a tehdejší ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Podle amerických představitelek měl Kaddáfí dlouhodobý plán nahradit Francii jako dominantní moc v západní Africe.


    Ukázalo se, že Kaddáfí zachránil 143 tun zlata a přibližně stejné množství stříbra, které zamýšlel použít k vytvoření pan-africké měny založené na libyjském zlatém dinaru. Jak napsala Blumenthalová, měl plán nabídnout francouzsky mluvícím africkým zemím alternativu za CFA frank. To byl jeden z faktorů, který dotlačil tehdejšího prezidenta Sarkozyho k rozhodnutí zahájit vojenské operace v Libyi. Pozoruhodně, CFA frank byl spojen s francouzským frankem.


    Samozřejmě, Sarkozy nemohl ztratit takovou páku k ovládání bývalých kolonií. S největší pravděpodobností projednal zmrazení majetku Libye se svými spojenci. Západní země tak získaly téměř 60 miliard dolarů a kontrolu nad ložisky ropy v Libyi.


    Kaddáfího lekce pro Rusko


    Existuje několik lekcí, jakými se Rusko musí z tohoto příběhu poučit. První lekce je pro prezidenta. Kaddáfí byl démonizován dlouho předtím, než ho Západ zničil a vyplenil Libyi. Jaká byla potřeba vyhodit do vzduchu panamerický Boeing nad Skotskem? Jaký mělo smysl vyhodit do vzduchu další Boein nad Donbasem? V obou případech byl z trestného činu obviněn prezident. Všechny velmi známé teroristické útoky, které Západ připisoval Kaddáfímu, nebyly nikdy dokázány, přestože Kaddáfí obětem vyplatil štědré náhrady, aby se vyhnul sankcím. Přesně tak se nyní Západ chová k ruskému prezidentovi.


    Druhá lekce je pro lid. Co Libyjci potřebovali, když jejich příjmy během Kaddáfího éry dvakrát překročily ty ruského lidu? Chtěli, co poslední dobou chtějí ruští liberálové – sesadit „diktátora“ a všechno ostatní může jít k čertu.


    Třetí lekce je pro každého, kdo „drží peníze“. Člověk by neměl mít v západních bankách uložené peníze, bez ohledu na to, zda se jedná o peníze soukromých investorů nebo národních rezerv. Západ nebude váhat zmrazit tento majetek bez ohledu na všechny druhy mezinárodních norem.


    (Pravda/svobodnenoviny.eu Muammár Kaddáfí Foto: Wikipedia)













    Loading...
















    Podobné články




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj