• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovensko nebo Slovinsko? Směšné a hloupé případy motání dvou zemí

    2-4-2018 Sputnik CZ 74 318 slov zprávy
     

    Jak již dříve Sputnik informoval, Slovensko a Slovinsko lidé pletou od 90. let, kdy země získaly nezávislost. Vlajky dvou států vypadají prakticky stejně: bílá, modrá a červená horizontální linie se státním znakem. Slováci umístili znak na vlajce v 1992, aby si ji přestali plést s ruskou. V roce 2003 ve Slovinsku dokonce vyhlásili konkurz na nový design vlajky, aby neopakovala slovenskou.


    1. Jedna z posledních událostí, která vyvolala novou vlnu zmatku, se konala na začátku března, když premiér Slovenska Robert Fico podal demisi po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka. A prakticky ve stejný okamžik slovinský premiér Miro Cerar prohlásil, že také podá demisi po zrušení referenda o stavbě nové železnice.



    Uživatelé sociálních sítí zpozorovali, že taková shoda je naprostým výsměchem vůči lidem, kteří nejsou schopni rozlišit státy.

    „Aby nikdo nespletl Slovinsko se Slovenskem, premiér Slovinska se také rozhodl podat demisi," napsal Ziga Turk.


    2. Kromě toho často Slovensko se Slovinskem pletou i organizátoři sportovních událostí. Například v minulém roce 2017 během mistrovství světa v hokeji v Německu. Pobouření slovenští fanoušci byli nuceni překřikovat hymnu Slovinska. Pak organizátoři vysvětlili trapnou situaci technickými poruchami.


    3. Bývalý americký prezident George W. Bush jednou povídal o svém setkání s ministrem zahraničí Slovenska, i když ve skutečnosti to byl premiér Slovinska.


    4. Bush nebyl jediným politikem, který necítil rozdíl mezi těmito zeměmi. Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi také jednou během tiskové konference prezentoval novinářům premiéra Slovinska jako předsedu vlády Slovenska.


    5. Říká se, že představitelé velvyslanectví těchto dvou zemí ve Washingtonu se pravidelně setkávají, aby si vyměnili korespondenci, kterou doručili na nesprávnou adresu.


    BBC uvádí, že je to spíše mýtus, ale prý vznikl po rozhovoru nejmenovaného velvyslance Slovinska v jedné evropské zemi, který poskytl novinám New York Times v roce 2004.


    6. Mimo to je hodně různých tweetů o slovenském původu manželky amerického prezidenta Melanii Trumpové. Ve skutečnosti první dáma USA se narodila v Sevnici ve Slovinsku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑