• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína chce využít vojenské radary, aby vyhrála válku proti komárům

    30-3-2018 Sputnik CZ 44 292 slov zprávy
     



    Vědci z Pekingského technologického institutu (BIT) pracují na supercitlivém radaru, který dokáže zachytit komáry ve vzdálenosti do dvou kilometrů. Radar má vysílat rychlé impulsy elektromagnetického záření, které se bude pohybovat několika frekvencemi. Když vlna zasáhne komára, tak pošle zpět informace o jeho druhu, pohlaví, rychlosti a směru letu a dokonce, zda jedl. Díky tomu vědci budou schopni identifikovat velké kolonie a varovat aglomerace, pokud se blíží jejich směrem.

    „Identifikace a sledování cílů o velikosti komára již není záležitostí sci-fi," říká vědec z BIT, který nechtěl být jmenován, „jsme velmi blízko tomu, abychom tuto technologii dostali z laboratoře a využili ji pro záchranu lidských životů.

    Komáři zabili více lidí než všechny války dohromady. Podle Světové zdravotnické organizace ročně na následky jejich kousnutí zemře přes milion osob. Komáři přenášejí různá nebezpečná onemocnění, včetně malárie a virusu Zika.




    Čína vyvíjí vojenské radary, které jsou schopny odhalovat rakety a letouny s technologií stealth. Vědci však doufají, že stejná technologie může být použita i v boji proti komárům. Yi Zhenyuan, raketový inženýr a zástupce ředitele katedry elektrotechniky na Harbinském technologickém institutu, však SCMP řekl, že identifikace a sledování tak malého cíle kilometry daleko je velmi obtížné.

    Nejvíce problémů bude způsobovat samotné přírodní prostředí. Na rozdíl od letounů a raket komáři létají pomalu a někdy se prostě vznášejí na místě ve vzduchu. Rádiové vlny odražené od komárů jsou velmi slabé a může je snadno zahlušit okolní šum.


    „Takže to, co perfektně funguje v laboratoři, nemusí být účinné v praxi," upozorňuje Yi Zhenyuan.


    Profesor Liu Xingyue z Čínské zemědělské univerzity v Pekingu je ale optimistický. Podle něj radar dokáže zaznamenat pohyby křídel a poskytne vědcům „přesně naváděcí zbraně v jejich válce proti nejsmrtelnějšímu stvoření na planetě. Miliony životů může být zachráněno".


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑