• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    NASA chce najít život mimo naši planetu pomocí lovce mimozemšťanů TESS teleskopu

    29-3-2018 Sputnik CZ 125 229 slov zprávy
     

    Cílem Satelitu pro výzkum tranzitujících exoplanet (Transiting Exoplanet Survey Satellite — TESS) je prozkoumání hvězd, které leží v relativní blízkosti Slunce. Vědci doufají, že se mu podaří najít tisíce doposud neznámých světů. Hlavním objektem zájmu budou planety o velikosti Země nebo „superzemě", tj. dvakrát větší než naše planeta.


    TESS vynese do vzduchu raketa Elona Muska Falcon 9 někdy mezi 16. dubnem a červnem a nahradí dosluhující Keplerův teleskop, který již provedl revoluci v astronomii. TESS bude obíhat velmi eliptickou dráhu mezi Zemí a Měsícem. Celá mise, která bude trvat dva roky, stojí 337 milionů dolarů.



    TESS je vybaven čtyřmi kamerami a má zkoumat 200 000 hvězd, které jsou relativně blízko Slunce. Nejvíce budou vědce zajímat červení trpaslíci. Tyto hvězdy jsou menší, chladnější a starší než naše Slunce. Právě kolem červených trpaslíků obíhá nejvíce terestrických planet zemského typu, na kterých může být život.

    Navíc červení trpaslíci mají menší rozměr a planety kolem nich obíhají v mnohem menší vzdálenosti, než Země obíhá Slunce. Teleskop proto snadněji zachytí tlumení světla při oběhu planet než v případě velkých hvězd.


    Na nejslibnější nálezy se pak zaměří teleskopy nové generace, na kterých se teď pracuje. Ty mají hledat příznaky vody a plynů, které se na Zemi spojují s životem. TESS sice samotný mimozemský život nenajde, ale ukáže nám, na co se máme soustředit, říká ředitel astrofyziky NASA Paul Hertz.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑