• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Syn Muammara Kaddáfího může sjednotit Libyjce, říká jeho právník

    22-3-2018 Sputnik CZ 82 409 slov zprávy
     

    „Sajf al-Islám má mnoho stoupenců. Jsou to obyčejní lidé. Dokonce i ti, kteří byli předtím oddání (arabskému jaru), teď podporují vizi Sajfa al-Isláma Kaddáfího," řekl jeho právník Al-Ghwail v rozhovoru pro RT.



    V pondělí Sajf al-Islám oznámil, že plánuje kandidovat na úřad prezidenta za Národní frontu osvobození Libye (PFLL). Prozatím však není jasné, kdy přesně se volby budou konat, neboť různé skupiny bojující o moc v zemi mají odlišnou interpretaci volebního procesu.

    „Sajf al-Islám je schopný sjednotit Libyi kolem své osoby na základě národních zájmů a rozhodnutí, které budou učiněny samotnými Libyjci," říká Al-Ghwail. „Jedná se o reformní projekt, který přivede Libyi ke klidu," dodal právník.





    Syn Muammara Kaddáfího je stíhán Mezinárodním trestním soudem za svou roli v syrské občanské válce. V listopadu 2011 byl zajat milicemi a držen ve městě Zintan na jihu země. Zatímco byl v zajetí, vláda v Tripolisu podporována OSN ho odsoudila k trestu smrti v nepřítomnosti. V červnu 2017 však byl propuštěn na základě amnestie, kterou dostal ze strany parlamentu, jenž sídlí v Tobruku. Od té doby se neobjevil na veřejnosti a jeho místo pobytu není známo.


    „Místo, kde se nachází, se nezveřejňuje z bezpečnostních důvodů," řekl Al-Ghwail, který je sám v Tunisku, kde se má údajně skrývat i jeho klient. „Pokud se Sajf al-Islám objeví dnes na veřejnosti, tak bude zcela nepochybně zavražděn," vysvětlil.



    Sajf údajně plánuje oslovit Libyjce prostřednictvím živého televizního vstupu, „až bude ta správná chvíle". Mezitím podle právníka v zemi působí jeho tým, který pracuje na jeho programu.

    Libye byla uvržena do chaosu poté, co byl Muammar Kaddáfí svržen ozbrojenou opozicí za pomoci sil NATO během arabského jara v roce 2011. V současné době o moc soupeří vláda v Tripolisu, která je podporována OSN, a parlament v Tobruku. Politického vakua využily i jiné ozbrojené skupiny, včetně teroristů z Islámského státu a Al-Káidy*.



    Podle Al-Ghwailiho by se země NATO měly omluvit libyjskému lidu za to, že zničily jejich zem. „Přírodní bohatství Libye se rozkrádá za bílého dne a libyjská ropa se krade za přihlížení mezinárodního společenství," řekl Al-Ghwail.

    Minulý červenec se zástupci libyjské vlády a parlamentu dohodli v Paříži na tom, že uspořádají volby v první polovině roku 2018.




    *Obě teroristické organizace jsou v Rusku zakázané.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑