• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Žádný kapr k Vánocům. Ryba nám může zmizet z jídelníčku

    11-3-2018 Sputnik CZ 63 262 slov zprávy
     

    Jižní oceán silně ovlivňuje globální klima a oceány. Podle nové studie se předpokládá, že pokud se bude tento oceán nadále oteplovat kvůli změnám klimatu a bude nasávat oxid uhličitý stejným tempem jako doposud, nastane domino efekt pro celý mořský ekosystém a do roku 2300 produkce světového rybolovu klesne o 20 %.



    K tomuto závěru přišli vědci z Kalifornské univerzity v Irvine pomocí počítačových simulací, které studovaly dopady klimatických změn na světový oceán v budoucích 300 letech.

    Právě Jižní oceán zásadním způsobem přispívá k obměně živin, jež jsou přemísťovány antarktickými a subantarktickými vodami napříč celým oceánem. Změny klimatu učiní polární vodu mnohem teplejší, rozpustí led a uvězní živiny v Jižním oceánu.


    Tyto změny se bezprostředně dotknou mořských rostlin, jejichž počet může klesnout o 24 %. Spolu s tím klesne i schopnost oceánu uchovávat oxid uhličitý až o 41 %. To silně naruší jeho ekosystém. Bude to znamenat méně potravy pro ryby, tudíž i méně ryb.



    Nejhorší dopad tyto změny budou mít na Severní Atlantský oceán, západní Pacifik a jižní Indický oceán. V Severním Atlantském oceánu rybolov klesne až o neuvěřitelných 60 %.

    To bude mít samozřejmě silné následky i na lidskou populaci. Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) rybolov zajišťuje živobytí 10 až 12 % lidské populace a asi pro 17 % lidí na světě ryby představují hlavní zdroj proteinů.


    Podle FAO již v roce roku 2050 musíme zdvojnásobit produkci potravin, abychom uživili světovou populaci. Nicméně již dnes se oceány potýkají s problémem nadměrného rybolovu. Ten spolu s globálním oteplováním ohrožuje globální potravinovou bezpečnost.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑