• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    10 pravd o práci hasičů, s nimiž se neradi svěřují

    5-3-2018 Sputnik CZ 105 644 slov zprávy
     

    10. Jejich oblek je odolný vůči teplotě až do 1 200 °С


    Je vyroben ze zvláštního materiálu, který je odolný vůči teplotě až do 1200 stupňů Celsia a chrání člověka před koncentrovanými kyselinami a žíravinami tím, že zabraňuje jejich vsakování. Většina materiálů na Zemi při tak vysoké teplotě vzplane.


    9. Žádné velké kníry a piercing na obličeji


    Hasič nosí kyslíkovou masku. Aby dobře přiléhala, nesmí být na obličeji podle bezpečnostních pravidel žádné vousy, piercing ani vlasy.


    8. V hořící budově není nic vidět ani slyšet



    Ve filmu se hasiči v hořící budově snadno orientují, rychle nacházejí oběti a sundávají si masku, aby ji nasadili člověku, který potřebuje pomoc. Ve skutečnosti sundat masku nelze (jinak se hasič udusí), kvůli hustému dýmu není téměř nic vidět a kvůli třaskavému hluku požáru nejsou slyšet lidské výkřiky.

    Nejhorším nepřítelem všech hasičů je zadní tah. Stává se, že oheň v uzavřené místnosti hasne, protože nemá dost kyslíku, ale při otevření dveří dochází k bleskovému výbušnému vzplanutí ohně s erupcí horkých plynů.


    7. Hasič na sobě nosí 5 až 30 kg


    Toto číslo se mění podle toho, z čeho je vyroben oblek a co je součástí výstroje a výzbroje. Je však třeba říci, že hasičem můžete být pouze tehdy, pokud jste ve výborné fyzické kondici.


    6. Ženy pracují stejně jako muži už od roku 1800



    Molly Williamsová byla první ženou na světě, která hasila požáry stejně jako muži už začátkem 19. století. Později se objevily zvláštní ženské brigády. Dnes takovou práci zdaleka ne každý muž zvládne, a proto se vzácně objevující ženy požárnice, které v žádném případě nelze nazvat „slabým pohlavím".

    5. Směny jsou někdy delší než 24 hodin


    Většinou směny trvají 24 hodin, kdy následuje 48hodinové volno, nebo trvají 10-12 hodin 3-4 dny po sobě. V případě velkých požárů a jiných mimořádných situací mohou hasiči pracovat bez přestávky více než 24 hodin.


    4. Dříve lidé v mokrém oděvu vbíhali do domu, aby uhasili požár. Dnes je vše naopak


    V minulosti japonští hasiči používali zvláštní techniku hašení požáru. Vcházeli do hořícího domu v mokrém oděvu, aby sami nechytli, bořili stěny, aby zabránili rozšiřování ohně a potom čekali, až požár sám uhasne. Tato metoda umožnila podstatné snížení počtu obětí a počet velkých požárů až do konce 19. století.


    Dnes přivážejí vodu v autech, ale ta stačí na 5-10 minut. Tato doba stačí k tomu, aby bylo zahájeno hašení a nalezen nejbližší hydrant nebo vodní nádrž, odkud je možné čerpat vodu.


    3. Jestliže je v domě volné rozložení místností, kde prakticky nejsou dveře a stěny, shoří jak sirka



    Před sto lety bylo hašení požárů snazší. V domech s velkým počtem místností oheň zadržovaly stěny a dveře. Jestliže je v domě bezbariérové rozložení místností, oheň se velmi rychle šíří, pohlcuje velkou plochu a velmi těžko se hasí. Nejčastěji dochází k požáru v kuchyni. Přibližně ke dvěma třetinám úmrtí během požáru dochází v domech bez požární signalizace.
    Mimochodem hasiči vás nemohou poslat do vězení, pokud jste sami zapálili dům, ale mohou se sami ocitnout před soudem. Po jejich stopách jde vyšetřovatel, který hledá ohnisko požáru a sepisuje protokol o zákonnosti hasičské činnosti.

    Co, když byla během činnosti hasičů způsobena škoda, které bylo možné předejít?


    2. Mnoho požárů hasí dobrovolníci a ne profesionální hasiči


    V mnoha zemích pracují v požární ochraně dobrovolníci, protože vláda nemá peníze na provoz takové služby. Například v Chile jsou desetitisíce hasičů dobrovolníci, kteří každý měsíc vkládají peníze a absolvují speciální přípravu. Nazývají se „bomberos".



    V jiných zemích, aby se člověk mohl stát hasičem, musí mít vysokoškolské vzdělání nebo absolvovat speciální kurzy.

    1. Dalmatin je hasičský pes?


    Dříve dalmatinové běhali před hasiči a štěkáním uvolňovali cestu pro koně. Tato rasa vyniká neohrožeností a rychlou vzdělavatelností a rychle nachází společný jazyk s ostatními zvířaty. Psi žili společně s tažnými koňmi, kteří vyžadují komunikaci, aby byli v dobré kondici.


    Dodnes jsou dalmatinové symbolem hasičů, ale do služby jsou většinou přijímáni psi jiných ras.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑