• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    5 jednoduchých pravidel, která vás zachrání před vetřelci na internetu

    4-3-2018 Sputnik CZ 136 499 slov zprávy
     

    Dnes jsou hackeři nejen technicky vybavení lidé, ale i jemní psychologové. Abyste se nechytili na háček, je třeba vědět, jaké informace můžeme a jaké není vhodné uveřejňovat na sociálních sítích.


    Portál AdMe.ru pro vás připravil několik rad, které musí znát každý, kdo chce zachovat své údaje v bezpečí a nechce se stát obětí hackerů.


    5. Vytvářejte „kognitivní" hesla


    Mnozí lidé používají stejné heslo na zcela různých zdrojích: osobních, podnikových. Někdo považuje za bezpečné, když změní dva symboly, ale přitom ponechá základ dřívějšího hesla. Není to tak. Kybernetičtí pachatelé používají slovníky hesel, které jim pomáhají se nabourat do systému.



    Pokud se bojíte, že kvůli různorodosti hesel je zapomenete, můžete používat nějakého správce hesel nebo vymyslet svůj algoritmus jejich výběru. Doporučuje se používání „kognitivních" hesel. Ne datum narození nebo jméno oblíbené postavy, ale asociaci, například první písmena oblíbené básně ve spojení s jinými symboly. Takové heslo hacker stěží najde ve svém slovníku.

    4. Nezalepujte kameru


    Podle slov odborníka z oddělení bezpečnosti zalepovat kameru na notebooku nemá smysl. I když je takové sledování technicky možné, kybernetičtí pachatelé tento způsob většinou nevyužívají. Co zvláštního může uvidět vetřelec? Sledovat ve dne v noci video je složité a drahé.


    Teoreticky jsou smart-televizory nebezpečnější než webová kamera. Ale praxe ukazuje, že podobné sledování je velmi vzácné. Existují mnohem jednodušší způsoby, jak ukrást vaše údaje. O jednom takovém budeme hovořit v další části.


    3. Nezapomínejte na nebezpečí, které vám kouká přes rameno



    Vetřelci často používají starý způsob: špehují při vašem uvádění přístupových údajů na veřejném místě. Abyste se zbavili podobného nebezpečí, můžete používat speciální monitory, které chrání váš smartphone před cizími pohledy. A samozřejmě musíte být mimořádně opatrní, když někde uvádíte své přístupové údaje.

    2. Použijte pravidlo 3-2-1


    Abyste předešli ztrátě cenných informací následkem kybernetického útoku, použijte pravidlo 3-2-1. Rezervní kopírování údajů má rozhodující vliv. Jestliže hacker získá přístup k vašemu počítači, zůstanou vám výchozí údaje (zdrojová data) a kopie na druhých nosičích.


    Pravidlo je následující:
    • Máte minimálně 3 kopie údajů (originál a 2 kopie).
    • Používáte nosiče různých formátů (pevný disk, oblak).
    • Minimálně jedna rezervní kopie se nachází na zvláštním místě (například v trezoru).


    1. Dejte si pozor na adresy



    Když se dobře podíváte na screenshot, bude vám jasné, proč je důležité pozorně si všímat detailů. Na první pohled nic zvláštního, normální adresa. Ale když se podíváte pozorněji, můžete uvidět tečku pod druhým písmenem „a". Pokud ji neuvidíte, odvážně pokračujete na odkaz, který vás zavede na škodlivé stránky nebo pustí virus do vašeho smartphonu, tabletu nebo počítače.

    Podobná věc se může stát těm, kteří si myslí, že bezchybně píší na klávesnici. Nejčastěji se to stává na virtuálních klávesnicích, kdy se prsty mohou dotknout sousedních písmen. Hackeři to vědí a vytvářejí speciální programy, které umožňují probírat v automatickém režimu všechny možné kombinace překlepů a vytvářet na jejich základě falešné stránky.


    Dvě jednoduché rady, abyste se nechytili do této pasti:


    • Pozorně se dívejte na to, co je napsáno v panelu prohlížeče nebo v odkazu, který vám přišel.
    • Používejte speciální nástroje prohlížeče, které blokují neoprávněné zdroje.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑