• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Štátny prevrat ako z príbehu o „chytrých židovských bratoch“

    2-3-2018 Zem & Vek 102 1075 slov zprávy
     

    Zadefinujme si hneď v abstrakte komentára momentálny status politickej situácie na Slovensku. Máme tu brutálnu popravu novinára a jeho priateľky, ktorá „spustila“ celú sériu politicko-spoločenských udalostí. Úvodzovky na slove spustila nie sú omylom, pretože spomínané udalosti, tak ako sa stali a stále dejú, nemôžu byť náhodné a je nutné sa nimi zaoberať.


    Vyvrcholením, podľa rýchlo stúpajúcej frekvencie, s akou sa toto slovné spojenie v spoločnosti skloňuje, má byť politický prevrat(?).


    Jeden prevrat sme tu už mali v roku 1989 a vtedy mal opodstatnenie, pretože menil politický režim – socializmus na demokraciu – a priala si ho majorita obyvateľstva. Lepšie povedané, vtedy sme tomu verili, ale prečo dnes? Aký režim má prísť po demokracií západného typu, ktorú máme, keď spoločnosť hovorí o štátnom prevrate?


    Poďme na to inak – hypoteticky, lebo odpoveď treba nejako nájsť, keďže nie je jednoznačná. Predstavme si, že dnes sa v Bruseli udeje to, čo sa deje momentálne na Slovensku. Prebehne brutálna vražda novinára, vzbúri sa časť politického spektra, účelovo to označí za útok na demokraciu, rozpúta spolu s mainstreamovými médiami spoločenské nepokoje, následne odstúpi jeden člen vlády, jeden pohrozí demisiou a menšinová časť poslancov európskeho parlamentu bude žiadať odstúpenie európskej vlády.


    Neviem, či má vôbec zmysel takto pokračovať, lebo už v tomto bode to začína pripomínať skôr akúsi, nie práve veľmi vydarené politickú fikciu, ako reálny status. Neviem si totiž ani len predstaviť, že by sa európska vláda vzdávala moci kvôli vražde novinára, iba na základe požiadavky menšinovej časti poslancov parlamentu. V Bruseli, vlastne po celej Európe dnes predsa prebiehajú skutočné útoky na demokraciu – teroristické útoky Islamského štátu a za posledné tri roky zomreli stovky nevinných civilných obetí, často detí. A Slovákov, vlastne nikoho v EÚ ani len nenapadlo odvolávať za to európsku vládu. Tak prečo nás to napadlo urobiť doma? V tomto bode sa chcem pristaviť, lebo práve tento logický rozpor je dôvodom, prečo sa v slovenskej spoločnosti slovné spojenie „štátny prevrat“ opakuje stále častejšie. Vražda novinára nie je predsa žiadny dôvod na odstúpenie vlády a už vôbec nie na štátny prevrat. Prináleží jej vyšetrovanie, ale v prípade dobrovoľného neodstúpenia vlády (lebo tak to je slovenskou spoločnosťou vnímané) má nastať štátny prevrat. Ale, akoby mal prebehnúť?


    Spustila sa krvilačná, štvavá kampaň tretieho sektoru, tiež opozície a hrozí, že do ulíc vyjdú tisícky ľudí a budú nasledovať masívne protesty – potiaľto tomu rozumiem. Ale čo keď vláda ani tak neodstúpi? Klásť otázku má zmysel, lebo je legitímne zvolená. To začneme strieľať na budovu parlamentu a vlády, či ako si to Matovič a celá opozícia predstavuje? Alebo podpálime budovu národnej rady sviečkami?


    Začínam mať pocit, vážení, že v takomto fantazijnom uvažovaní odmietam pokračovať a prepínam do režimu reálneho názoru.


    Tak si „prečítajme“ dôležité spoločenské udalosti posledných dní „medzi riadkami“ a zhrňme ich do logického abstraktu. Z profesionálnej popravy Kuciaka, ktorú mala vykonať talianska Ndrangheta, sa podľa skutkového stavu vraždy vykľul vrah, ktorého Kuciakovci pravdepodobne poznali. Okamžite po odhalení vraždy, doslova „zvečera na ráno“, zatrúbi zarytý demokrat pro-západného typu a politologický veliteľ Ján Baránek armáde slovenského mainstreamu a okamžite sa spustí štvavá kampaň proti vláde a vlna dezinformácii. Tá sa v snahe vyviniť z celej veci uchýli k netradičným krokom, vypíše odmenu milión eur a prizve do vyšetrovacieho týmu novinárov. Medzitým ale policajný prezident medzi rečou na tlačovke povie, že kriminálnici bývajú často tí, ktorí najviac volajú po spravodlivosti a vyšetrovaní. Prezident Kiska záhadne mlčí a naplánoval si neobvyklé vystúpenie v RTVS až na nedeľu večer, v čase, kedy je sledovanosť najmasívnejšia a jeho tútorská politická strana Progresívne Slovensko medzitým zverejňuje výzvu, aby Kiska prehodnotil opätovnú kandidatúru, ktorú len pred časom zákulisne – nie verejne odmietol.


    Spoločenská nervozita stúpa spolu s agresivitou štvavých politikov (Matovič nepohodlného novinára a aktivistu M. Daňa odbíja slovami: „rozbijem ti papuľu“) a tlak na vládu sa stupňuje. V ten istý deň odstúpi treťosektorovo a mediálne najobľúbenejší minister za Smer Maďarič a ďalšia ministerka Žitňanská dáva ultímátum ministrovi Kaliňákovi, aby odstúpil a hrozí vlastnou rezignáciou, čo je cielený rozklad Ficovej vlády, pretože ak odstúpi Kaliňák, Ficov kabinet „zhorí v časopriestore slovenskej politiky ako meteorit“ vo veľmi krátkom horizonte. Medzitým na Slovensko podľa dôveryhodných zdrojov docestuje Marcello Fabiani – blízky priateľ Georga Sorosa, poverený riadením farebných revolúcii s účelom štátnych prevratov v krajinách, kde Soros chce dosiahnuť väčší politický vplyv cez nastrčených politikov typu Beblavý, ktorý, iba mimochodom, v čase tejto krízy vyhlásil: „Naša vlasť je EÚ a Slováci sú iba jej menšinou.“ Neviem ako vám, ale mne to začína pripadať ako text z príručky na organizáciu štátnych prevratov.


    Ak Ficova vláda neodstúpi a odchádzajúcich ministrov bude chcieť nahradiť, je tu podľa mňa nachystaný aj podporný plán štátneho prevratu, ktorý by vysvetľoval aj prezidentovo mlčanie a odklad jeho reči až na nedeľu. Prezident situáciu v krajine nazve neriešiteľnou alebo niečo v tom zmysle a oznámi, že odmieta nových ministrov Ficovej vlády vymenovať, ako to urobil pred časom so sudcami ústavného súdu. To sa podľa mňa dozvieme v nedeľu z jeho príhovoru. Destabilizuje tak vládu a uvedie Slovensko do patovej situácie, čo iba podporí masívne protesty v uliciach, ak sa ich samozrejme podarí opozícii medzitým naštartovať.


    Máme tu reálny pokus o štátny prevrat, ktorý môže mať aj dramatický priebeh, pokiaľ sa Fico nevzdá a bude obhajovať demokraciu. Stále mu však chýba pointa: Aký následnícky režim má nastúpiť po dnešnej demokracii?



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Mária Vidomská

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑