• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zlatá horečka: Proč Rusko nakupuje zlato?

    27-2-2018 Sputnik CZ 66 365 slov zprávy
     

    Světové standardy


    Ruské rezervy činí 454 miliard dolarů, postupně se blíží cílové úrovni 500 miliard dolarů stanovené CBR. Zatímco USA tvrdí, že je největším držitelem zlata, s 8 134 tunami, Německo je na druhém místě s více než 3 tisíci tunami, Italie a Francie drží 2500 tun.


    Asi 30 procent mezinárodních rezerv rozvinutých zemí je uloženo ve zlatě. Hromadění zlata dovoluje chránit se před měnovými riziky, sankcemi a to také dává šanci vydělat nějaké peníze.


    Pokles závislostí



    I když zůstává platebním prostředkem v celosvětovém obchodním systému, zlato přispívá k poklesu závislosti na libovolné měně.

    „Za prvé, zlato diverzifikuje rizika. Samozřejmě, je méně likvidní než americké nebo německé dluhopisy; cena tohoto aktiva se může zvýšit i snížit. Ale v případě kolapsu dolaru si zlato rozhodně zachová hodnotu," vysvětluje Alexander Razuvajev, vedoucí analytického oddělení společnosti Alpari.


    Pojistný mechanismus


    Ve dvacátých letech 20. století mohl SSSR obchodovat s jinými zeměmi jenom platbou zlatem. Někteří se mohou zajímat, zda lze takový vývoj nyní očekávat; odborníci tvrdí, že pokud bude Rusko odtrženo od Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT), bude to znamenat posun k platbám zlatem.


    Írán předvedl, že zlato je velkým pojištěním proti sankcím. Když byla na Teherán uvalena přísná omezení, země prodávala ropu a transakce byly prováděny i ve zlatě.


    „V tomto případě je zlato skvělou alternativou. Jedná se o trh s ročním oběhem přes 8 bilionů dolarů a můžete ho kdykoli prodávat, když tato aktiva ovládáte…" uvedl finanční analytik Alexej Vjazovský.


    Nadměrné vydání



    Mnoho analytiků zdůraznilo, že od roku 2008 mají velké centrální banky v různých zemích — od Spojených států až po Čínu — nadměrně množství vydaných bankovek, což vyvolalo obavy ohledně „kvality" peněz.

    „Současné šílenství ohledně kryptoměn je důsledkem těchto obav. Běžní lidé nakupují zlaté a digitální měny, zatímco racionální centrální banky jak v Rusku, tak v Číně akumulují rezervy," zdůraznil Konstantin Korišenko, vedoucí katedry burzovních trhů a finančního inženýrství na Ruské prezidentské akademii národního hospodářství a veřejné správy.


    Zlato se zdražuje


    Důvodem zlaté horečky je zvýšení ceny. Od ledna 2017 se hodnota tohoto drahého kovu v ruských rezervách zvýšila na 76,6 miliardy dolarů z 60,2 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 27 procent.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑