• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    USA zřejmě dláždí cestu Saúdské Arábii k získání jaderných zbraní

    27-2-2018 AC24 96 514 slov zprávy
     

    Saúdská Arábie by asi mohla být další jaderně vyzbrojenou zemí na Středním východě. Království, ač odmítá přijmout přísnější omezení k zamezení šíření jaderných zbraní, jak je stejně už blízko k uzavření dohody s USA o nákupu jaderných reaktorů.

    Podle vysokého saúdského činitele Saúdská Arábie, i když trvá na tom, že její program bude mírový, tak se zároveň odmítla zříci práva obohacovat si uran na zbraně.

    Korunní princi Mohamed Bin Salman, který je de facto už vládcem této země, má ambiciózní plán na diverzifikaci energetických zdrojů této země a už na trhu shání energetické jaderné reaktory. Potenciál k lukrativním obchodům je přitom příliš dobrý, aby ho mohla Trumpova administrativa propásnout, i když aby zvítězila v soutěži o saúdské kontrakty, tak musí vydumat, jak zmírnit americké zákony, ale ty kontrakty by byly za miliardy. Toto království už odmítlo podřídit se závaznosti přísnějších amerických předpisů, které omezují zpracování a obohacování uranu za účelem výroby jaderných zbraní.

    S tím, že na tuto zakázku se těší i konkurenti jako Rusko a Čína, tak ale Trump touží po tom, aby ten obchod se Saúdy uzavřel on a vdechl tak nový život do amerického jaderného průmyslu.

    Vítězové, kteří postaví v tomto království v pustině pobřežního u Perského zálivu jadernou elektrárnu, budou oznámeni v nadcházejících měsících, ale není jisté, že tím, kdo ten obchod dostane, budou USA. Izrael, přestože sám má vlastní jaderný arzenál, je tvrdě proti, aby si jaderné zbraně opatřila jakákoliv další země Středního východu, a s tím, jak se v regionu neustále mění aliance, by se mu mohlo podařit tuto dohodu vykolejit.

    Také, i když je americkou politikou omezovat šíření jaderných zbraní, zvláště na Středním východě, tak Trump asi nebude mít jinou možnost než tato omezení pro Saúdskou Arábii zmírnit.

    Ač Saúdové trvají na tom, že jejich program bude mírový, tak se současně odmítli zříci práva na obohacování uranu až na zbraňovou třídu. Vedoucí saudský činitel citovaný Wall Streetem to přiznal: „Neříkám, že Saúdové budou chtít zítra nebo kdykoliv v blízké budoucnosti obohacovat uran, nebudou však chtít být zavázáni k ničemu, co jim zakazuje, aby to dělali. Je to dost politické,“ řekl tento nejmenovaný vedoucí činitel.

    Jeho komentáře vyvolaly spekulace, že jedním z účelů jaderného programu je konkurovat Íránu a udržovat si možnost vyvinout si jaderné zbraně. S určitou technologií s širším rozsahem použitelnosti by byli pevně v pozici, že by k tomu snadno mohli přikročit, jakmile po tom Království zatouží.

    Není jasné, do jaké míry bude Trump schopen přesvědčit Kongres, aby s takovou dohodou souhlasil. Podle amerického práva jakýkoliv export jaderné technologie zahrnuje podepsání dokumentu o nešíření známého jako dohoda 123. Spojené arabské emiráty ji podepsaly v roce 2009, a říká se o ní, že to je nejvíce omezující smlouva svého druhu, a ta se stala tedy zlatým standardem.

    Saúdové však tento zlatý standard odmítli a Trumpova administrativa teď musí přijít s novým plánem, který Rijádu úplně nezablokuje cestu k získání jaderných zbraní.

    Zdroj: middleeastmonitor.com

    Loading...

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑