• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Absurdní tolerance: co má Google Photo proti gorilám?

    24-2-2018 Sputnik CZ 184 200 slov zprávy
     

    Jak to všechno začalo:


    V roce 2015 vývojář programového zabezpečení tmavé pleti přivedl do rozpaků společnost Google, když sdělil, že servis fotografie Google Photo označil jeho snímek s tmavým přítelem jako „fotografie dvou goril". Google se omluvil, ale programátor se stal veřejnou postavou a oznámil, že označení „gorila" se nebude přiřazovat ke skupinovým snímkům.



    Po dvou letech došlo k tomu, že někteří primáti úplně zmizeli ze slovní zásoby vyhledávacího programu.


    Portál WIRED zkoušel službu Google Photo a použil 40 000 fotografií s různými zvířaty. Je zajímavé, že vyhledavač opravdu rozpoznává skoro všechny druhy, občas velmi vzácné. Ale na požadavek „gorila", „šimpanz", „makak" systém odpovídá jednoduše — nic není nalezeno.



    Požadavky jako „černý muž", „černá žena" nebo obecně „černý člověk" vedly k tomu, že Google vybíral černobílé snímky osob, které rozlišoval podle pohlaví, ale vůbec ne podle rasy. Člověka s tmavou pletí bylo možné najít, jenom když zadávali do Googlu „Afro" nebo „Afričané", přičemž výsledek nebyl jednoznačný.

    Google potvrdil, že po události z roku 2015 slovo „gorila" bylo zařazeno do cenzury v systému vyhledání. Podobná cenzura se dnes týká také slov „makak", „šimpanz" a „opice".


    „Technologie označování zobrazení je celkem nová a není ideální", napsal mluvčí společnosti.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑