• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pravicové skupiny intrigujú vo Veľkej Británii, aby podkopali bezpečnostné normy pre potraviny a lieky

    23-2-2018 Zem & Vek 150 634 slov zprávy
     

    Nedávno boli odhalené bezprecedentné pokusy lobovať u britských ministrov, aby podkopali striktné bezpečnostné normy EÚ, za účelom zaistiť obchod pre USA, použité transatlantickými skupinami konzervatívnych think tankov.


    Organizátori takzvaných „tieňových obchodných rozhovorov“, ktoré zahrňujú 10 vedúcich pravicových a liberálnych skupín vo Veľkej Británii a USA, sa pripravujú na presadenie svojej „ideálnej zmluvy o voľnom obchode“, ktorá umožní importovať z USA mäso, lieky a chemikálie zakázané vo Veľkej Británii.


    Zapojené konzervatívne skupiny vrátane Heritage Foundation, ktorá presadzuje odstránenie environmentálnej ochrany, a Cato Institute, založeného ropnými miliardármi, barónmi Charlesom a Davidom Kochom. V Británii je projekt presadzovaný Iniciatívou pre voľný trh (IFT), organizáciou založenou  tvrdým presadzovateľom brexitu a konzervatívnym europoslancom Danielom Hannanom.


    Podľa dokumentu opisujúceho tento projekt, omylom zverejnenom online na stránke IFT, skupiny budú diskutovať o „ideálnej“ zmluve o voľnom obchode medzi USA a Britániou, ktorá by obsahovala britské uznanie amerických noriem, oveľa slabších ako sú tie, ktoré prijala EÚ. Takýto krok by umožnil import chlórom ošetrených kurčiat a hormónmi nadopovaného hovädzieho, ako aj ich predaj v Británii.


    „Ideálna zmluva medzi USA a Veľkou Britániou by sa mala sústrediť na vzájomné uznanie noriem a štandardov pre tovar a zamestnanie,“ konštatuje dokument, ktorý bol odhalený vyšetrovacou skupinou Greenpeace. „ITF chce ukázať politikom, aké sú potenciálne zisky z takého obchodu, tak aby konečná zmluvy sa čo najviac priblížila k ideálnej… Exportéri poľnohospodárskych výrobkov z USA – napríklad hovädzieho mäsa – by získali úplne nový trh, a britskí spotrebitelia lacnejšie alternatívy k súčasným možnostiam.“


    Zároveň návrh obhajuje zrušenie „princípu prevencie“ EÚ, podľa ktorého obchodník musí preukázať, že niečo je bezpečné predtým, než začne predaj. Dokument dokonca  uvádza, že štátny úradník z oddelenia pre medzinárodný obchod sa zúčastní rokovaní. Oddelenie však tvrdí, že nikdy nepočuli o tejto iniciatíve a nedostali žiadnu pozvánku.


    Riaditeľ britského Greenpeace Dr. Doug Parr povedal: „Táto sieť tajných nátlakových skupín sa snaží presadiť zmluvu medzi USA a Britániou a svoje protiregulačné opatrenia. Chcú po brexite trh bez regulácii, aby odstránili bezpečnostné normy pre potraviny, ochranu zvierat a ochranu prírody. Je to presný opak zelenej vízie sľubovanej Theresou May.“


    Hovorkyňa IFT povedala, že plán je interný dokument, ktorý nie je určený pre verejnosť. Povedala tiež, že to nie je celkom „liberálna“ kampaň, pretože niektoré think tanky sú konzervatívne.


    „Nedúfame, že prinútime vládu urobiť čokoľvek,“ povedala. „Dúfame, že poskytneme vláde čo najviac informácií o potenciálnych výhodách takejto obchodnej zmluvy medzi USA a Veľkou Britániou. Vzájomné uznanie noriem, o ktorých sa dosť hovorí, nevyžaduje od Británie, aby opustila úplne princíp prevencie, alebo aby zmenila svoje normy, regulácie, alebo zákony akýmkoľvek spôsobom. Ak konzument nechce kupovať výrobky vyrobené podľa iných noriem, uvidí vlajku USA na balení a nekúpi si to.“


    Zdroj: https://www.theguardian.com/politics/2018/feb/17/revealed-us-uk-rightwing-thinktanks-talks-to-ditch-eu-safety-checks



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Martin Urminský

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑