• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    8 mýtů o mozku, které se ukázaly jako naprostý nesmysl (2)

    17-2-2018 AC24 204 531 slov zprávy
     

    Mýty o mozku zaujímají téměř přední místa v seznamu lidských omylů.

    Děje se tak proto, že všechny věci spojené s vědou se nám zdají a priori pravdivé.

    Právě proto se AdMe.ru rozhodla vyvrátit nejrozšířenější omyly o mozku a vytvořila tento seznam.

    Čím je mozek větší, tím je člověk chytřejší

    Setkali jste se s podobným omylem? A co když porovnáme lidský mozek například s mozkem velryby? Hmotnost a rozměr v tomto případě nehrají žádnou roli. Hlavní tajemství naší inteligence spočívá ve složité struktuře mozku a právě v tom se nám nikdo nevyrovná.

    U různých lidí je různě vyvinutá pravá a levá mozková hemisféra

    Absolutně vše, co děláme, se týká současně práce dvou hemisfér. Mimochodem, neexistují žádné důkazy o tom, že pravá hemisféra mozku odpovídá za tvůrčí činnost a levá za analytický úsudek.

    Tento populární mýtus vznikl v 70. létech, kdy neurobiolog Roger Sperry nejednou hovořil o nesprávnosti podobné interpretace svých myšlenek, ale kvůli komu se snažil?

    Používáme pouze 10 % našeho mozku

    Tento mýtus se úspěšně rozšiřuje díky všemožným tvrzením o tom, že ostatní „nepracovní" část mozku může být využita k rozvoji mimořádných schopností. Pravda je taková, že jestliže chcete jíst, spát, přemýšlet a cítit, potřebujete celý mozek.

    Stárnutí vede ke zhoršení duševní činnosti

    Ano, skutečně, krátkodobá paměť a pozornost s věkem slábne a schopnost ke studiu jazyků se snižuje. Ale současně s tím některé mentální návyky se zlepšují.

    Výzkumy ukázaly, že starší lidé mají větší slovní zásobu a lépe ji využívají. A díky zkušenosti s řešením různých problémů v minulosti častěji přijímají správná řešení v současnosti. Vědci to nazývají „kognitivní šablonou".

    Vážná hudba pomáhá rozvoji

    Pamatujte si: posloucháním symfonie ovlivnit zvyšování svého IQ nemůžete. Výzkumy z roku 1993 dokázaly, že Mozartova hudba pozitivně ovlivňovala prostorové myšlení pouze 15 minut. Ale tytéž experimenty v roce 2010 nezopakovaly kladné výsledky z minulosti.

    Jediným způsobem, jak dosáhnout toho, aby vážná hudba měla kladný vliv na vaše rozumové schopnosti, je podrobně studovat její dějiny.

    Křížovky rozvíjejí důvtip

    Stejně jako vážná hudba, křížovky a sudoku jsou skvělou zábavou, ale pouze v tom případě, že vás baví.

    Řešení křížovek pomáhá rozvíjet pouze jednu schopnost — umění řešit křížovky. Čím více se tomu věnujete, tím rychleji začínáte nacházet zákonitosti a často se opakující otázky.

    Muži lépe zvládají matematiku

    Všechny výzkumy dokázaly, že veškeré rozdíly mezi úspěchy chlapců a dívek v matematice nejsou spojeny s jejich rozumovými schopnostmi, ale s kulturními stereotypy. Jinak se tento fenomén nazývá „hrozbou potvrzení stereotypu" a spočívá v tom, že vliv předsudků na členy nějaké sociální skupiny je skutečně nutí hůře zvládat zadané úkoly.

    Na základě výsledků ohromného množství „čistých" matematických testů z 83 zemí se přesvědčujeme o tom, že průměrná úroveň chlapců a dívek je úplně stejná.

    Nervové buňky se neobnovují

    Vědci si dlouho mysleli, že buňky našeho těla stále odumírají a jsou nahrazovány novými, ale mozkové buňky jsou výjimkou z tohoto pravidla. Dnes však jistě víme, že to tak není: poškozené nervové buňky mají rovněž schopnost obnovy, což nám dává právo zapomenout na tento omyl jménem zdravého rozumu.

    Zdroj: snews.com

    Loading...

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑