• Vybrat den

Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne

PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

Medailový pátek. Samková se Sáblíkovou potěšily české fanoušky! Takhle by to šlo

16-2-2018 Sputnik CZ 203 630 slov zprávy

Začněme tedy medailovými úspěchy. První medailovou ženou dne byla Eva Samková, která ve snowboardcrossu vyhrála kvalifikaci, zopakovala tedy výkon ze Soči. Čtvrtfinále nebylo povedené, ale podařilo se postoupit z druhého místa. V semifinále i přes pomalejší start dokázala ve finiši svoji jízdu vyhrát. Samotné finále se pro Evu vůbec nevyvíjelo dobře, většinu jízdy se držela na posledním šestém místě. Na dlouhé cílové rovince a posledních skocích se však prokousala dopředu a skvělým finišem dokopla prkno na třetím místě. Sice to není zlato jako v Soči, ale přes všechny zdravotní problémy Evy je to obrovský úspěch! Zlato s přehledem získala Italka Michela Moioliová a stříbro mladá Francouzka Julia Pereirová de Sousová Mabileauová.

Druhá medailová radost se zrodila na rychlobruslařském oválu, Martinu Sáblíkovou čekal závod na 5000 metrů. Martina startovala v poslední jízdě závodu společně s Voroninovou z Ruska. Martina nasadila své strojové tempo, které stačilo na druhé místo. Není to zlato jako ve Vancouveru a Soči, ale ani Martině se letos nevyhnuly zdravotní potíže, takže je to vlastně také úspěch! Natalja Voroninová obsadila díky vynikající jízdě bronz a zlato opět putuje do Nizozemska, novou olympijskou vítězkou je Esmee Visserová.

Dnes svůj závod dokončili i skeletonisté, boj byl také napínavý, pozice se střídaly jako na houpačce. Zlato nakonec vybojoval domácí Sungbin Jun, druhé místo získal Rus Nikita Tregubov a získal Brit Dom Parsons.

Svoji soutěž dnes odstartovali i krasobruslaři. Michal Březina předvedl nejlepší jízdu poslední doby a přiblížil se i svému osobnímu maximu. Nakonec po krátkém programu Michal drží deváté místo, výsledky jsou těsné, takže se volnou jízdou může dostat dopředu, ale může se i propadnout. Krátký program vyhrál Japonec Juzuru Hanju, na druhém místě se drží evropský šampion ze Španělska Javier Fernandez a třetí místo drží další Japonec Šoma Uno.

Odložený slalom žen ovládla Švédka Frida Hansdotterová, o pouhých pět setin skončila druhá Švýcarka Wendy Holdenerová a bronz bere Rakušanka Katharina Gallhuberová. V závodě jsme byly i dvě české závodnice. Martina Dubovská skončila 29. a Gabriela Capová závod nedokončila.

Na programu byl i závod v běžeckém lyžování na 15 kilometrů volnou klasikou. Byli jsme svědky výjimečné události, Švýcar Dario Cologna získal na této trati zlatý hattrick. Už na třech olympiádách nebyl poražen. Stříbro získal Nor Simen Hegstat Kruger a bronz poputuje do Ruska, Denis Spicov za druhým místem zaostal o necelých pět vteřin. V závodu jsme měli i bohaté české zastoupení. Martin Jakš potvrdil, že si přivezl solidní formu a skončil 16. Dobrý výsledek předvedl i Petr Knop, který závod dokončil na 24. místě. A třetí český závodník v první třicítce byl Aleš Razým, který skončil 30. Michal Novák dojel na 46. místě.

Finále akrobatických skoků se účastnilo pouze šest žen. Bojovalo se především o první místo. Dvě závodnice skončily v necelém jednom bodu. Zlato nakonec má Hanna Huskovová z Běloruska, druhá skončila Sin Čang z Číny a třetí skončila další Číňanka Fan-ju Kchung.

Závod rozjely i skeletonistky, tady bohužel nemáme žádnou zástupkyni. Po dvou jízda vede Němka Jacqueline Loellingová, na druhém místě se drží Rakušanka Janine Flocková a třetí je Britka Lizzy Yarnoldová.

Do finálového závodu skokanů se z kvalifikace dostali i tři Češi. V zítřejším finále se představí Čestmír Kožíšek, Roman Koudelka a Viktor Polášek.

Dalšími zápasy pokračoval i hokejový turnaj. Ve čtyřech zápasech jsme viděli 20 gólů. USA porazily Slovensko 2:1, Rusko porazilo vysoko Slovince 8:2, Finsko si poradilo s Norskem 5:1 a Švédsko těsně porazilo Německo 1:0.

Zítra nás ve čtyři hodiny čeká hokejová bitva s Kanadou, odpoledne se můžeme těšit na biatlonový hromadný závod, ve kterém se představí i Veronika Vítková s Markétou Davidovou. Po obědě se můžeme těšit na druhou hokejovou bitvu, rozdají si to USA s Ruskem.

Informace ze ZOH můžete sledovat v našem speciálním projektu ZDE.