• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    EXKLUZIVNĚ: Ruský generál vyvrátil mýty o sovětské válce v Afghánistánu

    16-2-2018 Sputnik CZ 112 731 slov zprávy
     

    Tento devítiletý konflikt byl velkou epizodou studené války a jeho následky se dodnes projevují na systému světové bezpečnosti a na regionální stabilitě.


    Nehledě na to, že americká válka v Afghánistánu trvá sedmnáctý rok, se právě sovětská vojenská kampaň stala díky západním „vojenským expertům" zdrojem četných omylů a nepřesností.



    Za účelem vyvrácení nejrozšířenějších mýtů o tomto konfliktu požádal Sputnik o interview generálplukovníka Borise Vsevolodoviče Gromova, posledního velitele 40. armády, která tvořila jádro kontingentu sovětských vojsk v Afghánistánu.

    Mýtus 1: Sovětsko-ská válka


    „Největší omyl spočívá v samotném názvu konfliktu," řekl generál.


    „Název sovětsko-afgánská válka předpokládá dvoustranný konflikt, že šlo o konfrontaci mezi SSSR a Afghánistánem, což je faktická chyba."



    Velitel tvrdí, že tento mýtus byl rozšířen na Západě v době studené války, aby mudžahedíni, které podporovaly USA a jejich spojenci, vypadali legitimnější.

    „Sovětská armáda byla přítomna v Afghánistánu legitimně, poněvadž v roce 1979 dostal SSSR příslušnou žádost od afghánské vlády," řekl generál a srovnal to s nasazením ruské armády v Sýrii v září 2015.


    „Afghánský konflikt byl fakticky vnitřní konfrontací legitimní vlády v čele s Lidově demokratickou stranou Afghánistánu a mudžahedíny, oddíly islamistů a dalších vzbouřenců."


    Mýtus 2: Sovětský svaz prohrál afgánskou válku


    Snad nejpopulárnější mýtus o sovětské kampani v Afghánistánu spočívá v tom, že skončila porážkou SSSR a posílila autoritu Afghánistánu jako „hřbitovu říší".


    „Je to velice nepřesné vylíčení událostí," zdůraznil generál.


    „Za prvé chci zdůraznit, že jako velitel sovětské armády v Afghánistánu jsem nikdy nedostal rozkaz, abych nad někým v této zemi zvítězil.



    40. armáda čítala na vrcholu kampaně 108 800 lidí, což zjevně svědčí o tom, že nikdo nevytýčil cíl klasického vojenského vítězství v Afghánistánu."

    (Poznámka redaktora: za války ve Vietnamu tam USA měly pětinásobně větší kontingent než 40. armáda, a to na území přibližně pětkrát menším, než je Afghánistán.)


    Gromov zdůraznil, že mise 40. armády v Afghánistánu spočívala v „zajištění příznivých podmínek pro existenci a činnost legitimní vlády Lidově demokratické strany".


    „Ti, kdo se dívají na výsledek kampaně přes prizma „vítězství-porážka", nechápou složitou povahu vojenských operací proti partyzánům."


    „Pevně věřím, že sovětští vojáci úspěšně splnili v Afghánistánu vytčený úkol," prohlásil velitel.



    Gromov připomněl, že sovětští vojáci kontrolovali větší část afghánského území po celou dobu kampaně a že žádná pohraniční stráž nebyla dobyta mudžahedíny nehledě na stále rostoucí financování ze zahraničí.

    Odtajněné dokumenty CIA také potvrzují, že by mudžahedíni nedokázali svrhnout legitimní vládu, kdyby Sovětský svaz pokračoval v poskytování finanční pomoci.


    Mýtus 3: „Násilí, násilí, nic, kromě násilí"


    Generál rozptýlil ještě jeden mýtus o sovětské kampani v Afghánistánu, který tvrdí, že sovětští vojáci a důstojníci projevovali „bezuzdnou krutost" vůči afghánskému obyvatelstvu.



    Povídky o „nelítostných sovětských vojácích" vymysleli ti, kdo podporovali mudžahedíny, kdo je financovali ve snaze zvýšit jejich politickou legitimitu.

    „Sovětský svaz ztělesnil ve skutečnosti početné civilní, hospodářské a politické projekty za účelem zlepšení životních podmínek místních obyvatel," sdělil Gromov.


    „Jenom v roce 1982 vykonala například 40 armáda 127 civilních operací. Vojáci obnovovali domy, budovali silnice, rozdělovali potraviny a léky a také pořádali kulturní akce."


    Mýtus 4: „Američani to dělají lépe"


    Generál okomentoval pokračující americkou válku v Afghánistánu a rozptýlil mýtus o tom, že USA jsou úspěšnější. Připomněl jisté „podstatné rozdíly mezi sovětskou operací a operací prováděnou USA".


    „Za prvé jsme přece jen dodrželi svůj slib a skutečně opustili Afghánistán, zatímco USA zůstali v této zemi také po oznámeném stažení v roce 2014," řekl Gromov.



    Od skončení koncem roku 2014 operace Trvalá svoboda došlo k téměř dvojnásobnému zvýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu, v důsledku čehož dosáhl jejich celkový počet 14 tisíc.

    Generál také spatřuje rozdíl mezi operativním přístupem Sovětské armády a vojáků USA, jež uvázli v Afghánistánu na téměř 17 let.


    „Za našeho pobytu v Afghánistánu kontrolovala 40. armáda větší část území této země, čímž nutila mudžahedíny, aby působili z ilegality, poněvadž neměli reálnou moc v zemi," tvrdí Gromov.


    Je to v rozporu s poslední vojenskou zprávou, ve které se praví, že Talibán dnes buď úplně kontroluje, nebo volně působí na téměř 70 % afghánského území.



    „Na rozdíl od Američanů, kteří raději sedí na vlastních základnách, byli sovětští vojáci roztroušeni po celé zemi, jak ve velkých městech, tak v malých osadách a vesnicích," poznamenal velitel.

    „Umožnilo to účinnější kontrolu území a navázání vztahů s obyvateli."


    Generálplukovník Boris Vsevolodovič Gromov strávil v Afghánistánu víc než 5 let, dostal za to titul Hrdina Sovětského svazu. Později se stal gubernátorem Moskevské oblasti a postavil se do čela jedné z největších organizací válečných veteránů v RF, Bojové bratrství.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑