• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Česká odpověď na AK-47 slaví 60 let

    12-2-2018 Sputnik CZ 95 550 slov zprávy
     

    Československo, masarykovské i komunistické, dávalo důvod k hrdosti. Obě éry naší republiky mají jedno společné: věhlasný zbrojní průmysl. Mezi legendární zbraně, na kterých bylo napsáno Vyrobeno v Československu, patří v první řadě Samopal vzor 58.



    Asi nejslavnější československá zbraň druhé poloviny minulého století byla vyvinuta v druhé půli 50. let v brněnské konstrukční kanceláři a vyráběla ji České zbrojovka Uherský Brod. Aby práce na nové československé útočné pušce byly utajeny, projekt dostal krycí jméno Koště.

    V žádném případě nešlo o kopii slavné sovětské útočné pušky AK-47. Obě jsou si na první pohled podobné, ale vnitřní mechanismus je prací československých zbrojařů.


    Sériová výroba Samopalů vzor 58 byla zahájena na přelomu let 1958 a 1959, proto už letos můžeme slavit kulaté výročí. Puška byla vyráběna ve dvou etapách. V letech 1959 až 1964 a 1968 až 1984. Za celou dobu vzniklo přes 920 tisíc kusů zbraně. Mimochodem, Československá lidová armáda byla jedinou armádou Varšavské smlouvy, jejíž základní ruční palná zbraň byla domácího původu.


    Kromě českých a slovenských vojáků používali v omezené míře i v Jugoslávii nebo řadě afrických a asijských států. Na vývoz do zahraničí šel ale jen omezený počet kusů. Kalašnikov měl navrch.


    Samopal vzor 58 má ve výzbroji Armáda České republiky i v současné době. Ačkoli čeští vojáci přechází na novou útočnou pušku od uherskobrodské zbrojovky, ke kompletnímu přezbrojení by mělo dojít až v roce 2020.



    O legendárním Samopalu vzor 58 hovořil Sputnik s Janem Skalickým, předsedou Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva.


    Letos tomu je 60 let, co byla zahájena výroba legendárního Samopalů vzor 58. Proč je dnes zbraň považována za legendární?


    Nejde o samopal, ale útočnou pušku určenou pro náboj středního ho výkonu, tomto případě 7,62x39, sovětského vzoru s ohledem na potřebu unifikace střeliva v rámci Varšavské smlouvy. Prvním zástupcem těchto zbraní byla německý Stg 44 (Sturmgewehr — útočná puška), ten byl v ráži 7,92x33. Šlo o extrémně povedený konstrukční vzor s neobyčejnou spolehlivostí v bojových podmínkách.


    Pokud byste měl říct co je lepší, AK-47 nebo Sa vz. 58?


    Kromě rozdílu v konstrukci (zejména princip uzamykání) mají rozdílnou kadenci (CZ Sa58 — 800 ran/min, AK-47 —600 ran/min. Obě zbraně jsou vynikající, typy AK však byly vyrobeny v počtu cca 100x převyšujícím počtu než ČZ- Sa-58 Výroba CZ Sa 58 byla složitější a dražší než u AK- 47, zejména u těch které nemají frézované pouzdro.


    Pro použití zbraně v boji jsou oba typy naprosto srovnatelné.


    Našla česká armáda důstojného nástupce Samopalu vzor 58?



    AČR nyní nakupuje CZ 805 Bren. Nyní je vyráběna již druhá generace této zbraně vyvinutá po důkladném otestování zbraní první generace. CZ Sa 58 byl dokonalou zbraní své doby, ovšem současné potřeby vyžadují možnost dovybavení zbraně moderními doplňky (noční vidění, termovize, granátomet), což u typu CZ Sa 58 nebylo úplně jednoduché. Nová zbraň je pro použití těchto doplňků již přímo konstruována.

    Proč se Samopalu vzor 58 říká chybně samopal, když to je útočná puška? Vadí vám tato laická chyba?


    CZ Sa 58 nahradil skutečný samopal ve výzbroji tehdejší Československé lidové armády (CZ 24/26 v ráži 7,62x25 Tokarev, přezdívaný Pumpička). Je možné, že tehdejší vojáci po brali jako jakýsi "nový samopal", neboť i ČZ Sa 58 má možnost střelby dávkou a toto označení zbrani prostě už zůstalo.


    Chyba pochopitelně nevadí, každý ví o co jde.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑