• Vybrat den

Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne

PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

Norští astmatici získali už 44 olympijských medailí. Nyní si znovu přivezli 6000 dávek léků proti astmatu

12-2-2018 AC24 137 229 slov zprávy

Viac ako 6000 dávok liekov proti astme si priviezla nórska reprezentácia na olympiádu v Južnej Kórei.

Nórska lekárka Mona Kjeldsbergová vysvetlila, prečo jej reprezentácia priviezla na Olympijské hry v Pchjongčchangu viac ako šesťtisíc dávok protiastmatických prostriedkov a zdôraznila, že značná časť liekov použitá nebude.

Vo výnimočnom liečebnom prípade môžu športovci užívať maximálne 1 600 mikrogramov preparátu počas 24 hodín.

“Počet dávok vyzerá obrovský. Chápem to. Ale ak sa to rozdelí, tak číslo bude menšie,” povedala lekárka nórskeho olympijského tímu Mona Kjeldsbergová.

Preparát obsahuje salbultamol, ktorý zväčšuje objem pľúc a napomáha lepšiemu dýchaniu.

Bežkyňa na lyžiach Marit Bjorgenová má ťažkú astmu. Má povolenie na užívanie preparátu. Bjorgenová je šeťnásobná olympijská víťazka, štvornásobná víťazka svetového poháru a 18-násťnásobná majsterka sveta.

25 ročná lyžiarka Maiken Fallaová je víťazka olympijských hier v Soči v individuálnych disciplínach a majsterka sveta z roku 2015 v tímových disciplínach. “Bez liekov proti astme by som nemohla súťažiť. Som na nich závislá. Nemyslím, že je to nesprávne. Preparát ma dostáva iba na normálnu úroveň,” tvrdí nórska lyžiarka Maiken Fallaová.

Od roku 1992 nórski lyžiari získali 61 medailí na zimných olympijských hrách. Z týchto 61 medailí získali 44 medailí astmatici.

Zdroj: hs.sk