• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Obyvatel Normandie převáží své krávy do Ruska, aby se zachránil před mléčnou krizí

    10-2-2018 Sputnik CZ 108 455 slov zprávy
     

    Camus se začal věnovat zemědělství asi před 40 lety. Měl sto krav a prodával mléko výrobcům camembertu a jak řekl v interview pro Sputnik, „kdysi sám experimentálně vyráběl čerstvý sýr", ale potom to vzdal. Doufá, že v Puškinově vlasti potká spřízněnou duši, která bude sdílet jeho lásku ke kravám a k sýru. „Chtěl bych nyní dělat to, o čem jsem snil v mládí, a vrátit čas zpátky," říká.



    Myšlenka vyměnit rodnou Normandii za prostory ruských polí napadla Philippa v roce 2014, kdy byl k Rusku připojen Krym a Evropská unie a Rusko si vzájemně udělovaly sankce, které se týkaly i výroby mléka a sýra.

    Neobyčejné dobrodružství pana Camuse v Rusku by mělo být vzájemně výhodným. „Rusko velmi potřebuje profesionály v oblasti výroby sýrů," my „máme zájem na zahraniční účasti," řekl Sputniku Alexandr Nikitin, prezident ruského Sdružení výrobců sýrů, ruský partner Camuse.


    Francie má úplně jiné problémy, ale jedno je jasné: ani tam není vše ideální. Mléční farmáři prožívají už více než dva roky nebývalou krizi, spojenou s nadvýrobou: mnohé farmy se ruší a průměrný zisk činí 300 euro měsíčně.


    Kromě toho roste počet sebevražd mezi farmáři. Podle statistických údajů uveřejněných v roce 2016 Národní zdravotnickou agenturou ve Francii (Santé publique France) spáchalo v letech 2007 — 2011 sebevraždu 674 farmářů, což o 20 % převyšuje průměrný ukazatel v zemi. Jinými slovy ve Francii dochází každé dva dny k sebevraždě zemědělského výrobce…




    © Foto: Alexandre Nikitine

    Philippe Camus


    „Globální procesy mění životní způsoby, technologicky pokročilejší způsoby výroby vytlačují tradiční formy chovu zvířat," uvádí Nikitin a dodává: „Philippe nechce zemřít, chce žít a Rusko je pro něj východisko."



    Aby začal od nuly v Rusku, Philippe ne náhodou zvolil vesnici Lotošino vzdálenou 160 km od Moskvy. „Místní správa se ukázala jako nejpodnikavější," upřesňuje Philippe. Ale přes tento pragmatismus nesmíme zapomínat ani na dávnou historii výroby sýrů a na zajímavou událost v dějinách vesnice: v roce 1812 knížata Meščerští sem pozvali švýcarského výrobce sýrů Johannese Müllera, aby řídil první v Rusku založenou výrobnu sýrů.

    „Doufáme, že obnovíme značku Lotošino," říká Alexandr a sděluje nám své plány. „Philippe se chystá přivézt sem krávy jemu dobře známého druhu, kterým zde bude dobře. Budou dávat vysoce kvalitní mléko, které je velice vhodné k výrobě sýra," s nadšením pokračuje Alexandr. Ne zcela mírné ruské podnebí neleká ani jednoho ani druhého: „V živočišné výrobě bývají potíže kvůli vlhkosti, pokud je v potřebné době chladno a sucho, problémy nejsou," vysvětluje Philippe a jeho ruský přítel dodává: „Sever Francie také není zrovna nejteplejší místo."




    © Foto: Alexandre Nikitine

    Philippe Camus (zleva) v Rusku


    „Domnívám se, že mnohé francouzské rodiny by mohly najít práci v Rusku a být úspěšné", uvádí Nikitin.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑