• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    6 důležitých otázek, které zubaři nepříliš často vysvětlují pacientům

    8-2-2018 Sputnik CZ 116 715 slov zprávy
     

    6. Jak čistit zuby?


    Kolikrát denně je třeba si čistit zuby? Stomatologové neodmítají standardní zvyk „ráno a večer", ale tvrdí, že při čištění není tak důležité jak často, ale jak pečlivě. Aby se bakterie usídlily a začaly „řádit" v ústní dutině, potřebují přibližně 48 hodin. Takže pokud si čisíte zuby jednou denně a nevynecháte ani jeden koutek, je vše v pořádku. A jako prevenci si vypláchněte ústa po jídle.


    Existují efektivní metody čištění, které byly vynalezeny různými stomatology a jsou po nich pojmenovány.


    Nejznámější:


    • Сharterova metoda: krouživé, třepající pohyby, kartáček pod úhlem 40 stupňů. Výborně masíruje dásně a odstraňuje zbytky jídla z mezizubních prostorů.


    • Leonardova metoda: kartáček stojí příčně k povrchu zubů, pohyby jsou vertikální od dásně k zubu, zuby jsou stisknuty. Žvýkací povrch je čištěn metodou „dopředu-dozadu".


    • Metoda Smitha Bella: imitace přežvykování potravy. Kartáček je postaven napříč a s nátlakem provádí plynulé krouživé pohyby.


    5. Co v sobě skrývá zubní kartáček?





    Zubní kartáček


    To, že se na kartáčku hromadí bakterie, všichni víme. Ale jak často měnit zubního pomocníka? Optimální varianta — 3 měsíce za podmínky, že kartáček dobře promýváte a sušíte a že se kartáček nedeformuje.


    Jestli rádi žvýkáte kartáček, bude vám sloužit 1 měsíc. Zlomené štětinky jsou nebezpečné tím, že mohou poranit sliznici, kterou pak mohou napadnout bakterie.


    4. Zubní nit: ano nebo ne?




    © Fotolia/ Lydie

    Ilustrační foto


    Staré dobré nitě a relativní novinka — trysky, které odstraňují vše nepotřebné proudem vody. Jsou to nutné doplňky? Klinicky není dokázáno, že nitě mají vliv na kvalitu zubů a vznik zubního kazu, a proto mnozí zubaři to nechávají na rozhodnutí pacienta.


    O něco více pozornosti bylo věnováno zánětu dásní — zbytky potravy mezi zuby mají vliv na dásně. Z druhé strany — jestli jsou vaše dásně příliš citlivé, je třeba nit používat opatrně, abyste je neporanili. V takovém případě je tryska (irrigátor) šetrnější varianta. Pokud jsou dásně zdravé, nit je jako doplňková masáž.


    3. Kdy je nejlépe jít k lékaři?




    © Fotolia/ ComZeal

    Budík. Ilustrační foto


    Mnozí pacienti se řídí pravidlem: nepříjemnou věc je třeba vyřídit co nejdříve. Proto se objednávají k lékaři hned na ráno.


    Ale lékaři jsou také lidé a proces léčení se skládá z dokonalých pohybů a vyžaduje pozornost. Upřímně řečeno, zubař se většinou ráno ještě „nerozhoupal" a proto, pokud chcete, aby lékař pracoval na sto procent, buďte třetím nebo čtvrtým pacientem. Být někde na konci řady také není, jak sami víte, to nejlepší řešení.


    Co se týče pravidelnosti návštěv, je samozřejmě individuální, ale „aritmetický průměr" pro dospělé je jednou za rok a pro děti — dvakrát ročně.


    2. Pomoz si sám


    Lékaři o tom moc nemluví, ale prevence každopádně pomáhá našim zubům více než neustálé návštěvy stomatologů. A nejde pouze o hygienu ústní dutiny. Životní zvyky mají velký vliv na zuby. Patří sem kouření, příliš studené a příliš horké nápoje, velké množství cukru a nedostatek vitamínů.



    K nepříliš dobrým zvykům patří i záliba v bělení zubů. Ne každý lékař vám řekne, že zdravá barva zubu je trochu nažloutlá nebo našedlá. Barva není určována sklovinou, ale zubovinou — vnitřní částí zubu. Chemická látka proniká do zubu a sklovina se stává pórovitou a slabou. Proto se poraďte — bělení má mnoho kontraindikací.

    Vnější povlak je ze skloviny odstraňován profesionálním čištěním a zuby pak vypadají světlejší.


    Zmírnit bolest je možné, pokud se nemůžete dostat k lékaři, bodovou masáží. Nejefektivnějším bodem je místo mezi palcem a ukazováčkem. Během toho, jak na něj zatlačíte a masírujete, je třeba současně stisknout a uvolnit zuby.


    1. Tajemství ordinace




    © Fotolia/ Armina



    Když sedíte v křesle, nezdá se vám, že se lékař a zdravotní sestra spikli, vždyť stolek s nástroji není vidět? Je to tak: lékař se snaží, aby se pacient na nástroje zbytečně nedíval a nebál se jich.


    Mnozí lékaři mají také nacvičené krátké věty při rozhovoru se zdravotní sestrou, aby pacient nedostával zbytečnou poplašnou informaci.


    Zamysleli jste se nad tím, kam půjde zub, který vám vytrhli? Pokud vám ho nedali na památku, bude možná sloužit vědě a předán k výzkumu. Zuby mohou být také použity pro nevzhledné figuríny, sloužící studentům na praxi. Moderní figuríny jsou vybaveny umělými zuby, ale zajímavé případy mohou být „ilustrovány" skutečnými.


    Ale zub může mít i banální osud: vydezinfikují ho a… recyklují.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑