• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Česko mělo elektromobil dřív než Musk. Názor

    8-2-2018 Sputnik CZ 157 502 slov zprávy
     

    Je to malý zázrak. Americký vizionář Elon Musk si udělal z vesmíru nekonečnou reklamní plochu. Začátkem tohoto týdne odstartovala floridského Mysu Canaveral jeho raketa Falcon Heavy. Ta by v budoucnu měla dopravit lidskou posádku na Mars. Na první pokus měla Muskova raketa jako užitečnou zátěž elektromobil Tesla s umělým řidičem Starmanem ve skafandru.



    Automobil se vydá na plný plyn po eliptické heliocentrické dráze na putování kolem Slunce. Podle Muska poletí vesmírem rychlostí až 11 kilometrů za sekundu, což je 39 600 kilometrů za hodinu, a dostane se až do vzdálenosti 400 milionů kilometrů od Země.

    Asi si říkáte, co s tím má společného Česká republika? Podíl na startu rakety Falcon Heavy má i česká věda. Programátor David Pavlík pracuje v Muskově společnosti SpaceX, pomáhá tam urychlovat zpracování dat, aby vyhodnocování různých testů a letů raket bylo rychlejší.


    Ale to není všechno. Možná, že Muskova Tesla je nejznámější elektromobil na Zemi a teď i mimo ní. Česko začalo s vývojem automobilů poháněnou elektrickou energií dřív, než to byla módní senzace. Překvapení! V zahraničí byl o ně zájem.


    Začínala 90. léta. Elon Musk tehdy ještě tahal kačera. Československo se snažilo přijít k sobě po sametové revoluci. Náš průmysl si hleděl zachovat pozice na starých odbytištích a najít nová. Pobočka Škody Plzeň v západočeských Ejpovicích dostala fantastickou nabídku. Švýcarsko si u nich objednalo elektromobily. Hned dvakrát!


    Jen si to představte: ráj boháčů Švýcarsko si objednává naše škodárny. V roce 1990 zákazník ze země pod Alpami objednává první sérii vozů Škoda Shortcut. Název napovídá, že se jednalo o zkrácenou verzi Favoritu na elektrický pohon. Byl to úspěch. Švýcaři si škodovku pochvalovali za jednoduchou konstrukci a spolehlivý provoz.


    Zkrácený elektrický Favorit používal elektromotor o výkonu 15,5 kW. Elektrická energie byla uložená v běžných olověných akumulátorech, a proto také nebyl dojezd na současné poměry vysoký. Na jedno nabití dal 80 kilometrů.



    Na závodech a výstavách v západní Evropě, kde se Škoda Shortcut těšila velkému zájmu, byla prezentována jako solidní elektromobil z Východu. Díky této výborné reklamě přišel v roce 1991 požadavek od dalšího švýcarského obchodníka na dodání hned 1000 kusů podobných vozidel, a to jak v osobní verzi, tak užitkové.


    Nová zakázka nebyla už Favorit "bez zadku". Šlo o úplně nový vůz. Dostal jméno Škoda Eltra. Výroba těchto elektromobilů byla zahájena v roce 1992. Zákazník měl na výběr ze dvou verzí, Škoda Eltra 151L a 151 Pick-up. Veškerá produkce šla na vývoz, pouze několik kusů zakoupila Česká pošta, která je používala na přepravu zásilek zejména po centrech velkých měst.


    Škodu Eltra poháněl stejnosměrný elektromotor o výkonu 15,5 kW spojený s manuální čtyřstupňovou převodovkou. Akumulátory byly olověné a bylo jich 14 kusů. Nejvíce se Eltra rozjela na 80 kilometrů za hodinu. Dojezd dosahoval opět maximálně 80 kilometrů.



    Příběh českých elektromobilů končí na stejném místě, na jakém skončilo rodinné stříbro českého průmyslu. Výroba Eltry byla zrušena v roce 1993, kdy byla divize Škoda Auto definitivně převzata koncernem Volkswagen. Ten ve spolupráci se Škodou Plzeň již nepokračoval. Ale to je už jiný příběh.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑