• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Francúzske nukleárne testy zasiahli rádioaktivitou obrovské územie Polynézie

    7-2-2018 Zem & Vek 88 667 slov zprávy
     

    Odtajnené dokumenty ukazujú, že rozsiahly spád plutónia v juhopacifických testoch v 60-tych a 70-tych rokoch bol utajovaný, píšu vo francúzskych novinách Le Parisien.


    Francúzske nukleárne testy v Južnom Pacifiku v 60-tych a 70-tych rokoch boli oveľa viac toxické ako sa predtým priznávalo a zasiahli Polynéziu obrovským rádioaktívnym spadom, podľa nových odtajnených dokumentov ministerstva obrany, ktoré nahnevali veteránov a občianske skupiny.


    Dokumenty, ktoré má Le Parisien k dispozícii, odhaľujú, že spad plutónia zasiahol celú Francúzsku Polynéziu, oveľa väčšie územie ako predtým priznalo Francúzsko. Tahiti, ostrov s najväčšou populáciou, bol vystavené 500 násobku prijateľnej úrovne radiácie. Spad zasiahol aj turistický ostrov Bora Bora.


    Tisícky veteránov, rodín a obyvateľov stále bojujú o kompenzácie kvôli zdravotným problémom a naliehajú, aby Francúzsko odhalilo celú pravdu o testoch, ktorých dopad bol držaný v tajnosti celé desaťročia.


    Od roku 1960 do roku 1996 Francúzsko uskutočnilo 210 nukleárnych testov, 17 v Alžírskej Sahare a 193 vo Francúzskej Polynézii v Južnom Pacifiku, symbolizované atómovým hríbom nad atolom Mururoa. Desaťročia Francúzsko tvrdilo, že kontrolované explózie boli čisté. Jacques Chirac, francúzsky prezident, kontroverzne pokračoval v nukleárnych testoch na atole krátko po svojom zvolení v roku 1995.


    Le Parisien píše, že dokumenty „odkryli jedno z najväčších tajomstiev francúzskej armády“. Uvádzajú, že nukleárny výbuch zo 17. júla 1974 vystavil Tahiti 500 násobne vyššiemu spadu plutónia ako je maximálna povolená úroveň.


    Bruno Barillot, ktorý vyšetroval účinky nukleárnych explózií pre polynézsku vládu, sa sťažoval na vysoké množstvo rakoviny štítnej žľazy a leukémie v Polynézii. Povedal, že odtajnené dokumenty odhalili, že Tahiti „bolo doslova striekané plutóniom počas dvoch dní“ v priebehu testovania na Mururoa. Od začiatku Francúzsko vedelo, že dopad bude väčší ako verejne priznalo. Lenže z 2050 odtajnených strán 114 zostáva naďalej utajených.


    Richard Oldham, člen Asociácie polynézskych jadrových pracovníkov Mururoa a Tatou, povedal pre rádio New Zealand International: „Je to právo našich budúcich generácií vedieť, čo sa stalo v tejto krajine.“


    V roku 2006 Francúzska lekárska výskumná služba zistila, že nukleárne testy spôsobili zvýšenie rakoviny na najbližších obývaných ostrovoch. Francúzske súdnictvo začalo vyšetrovať zdravotné následky. Nebolo to skôr ako v roku 2010, keď Francúzsko pripustilo, že môže začať proces kompenzácií veteránov a civilistov. Ale je komplexný a limitovaný na malé geografické územie a vybrané choroby.


    Celkovo ide o záujmy asi 150 000 veteránov a civilných pracovníkov, ktorí boli prítomní počas nukleárnych testov, vrátane 27 000 ľudí v Polynézii. Lenže z 800 zdokumentovaných prípadov len 11 ľudí dostalo kompenzácie.


    Jednotky, ktoré pracovali na testoch, opísali prekvapujúci nedostatok akýchkoľvek upozornení pre pracovníkov. Počas testov na Mururoe vo Francúzskej Polynézii v neskorých 60-tych rokoch jeden veterán bol umiestnený v krátkych nohaviciach a tričku na lodi len 15 míľ od explózie predtým, než odplával na územie obrovského jadrového hríbu zistiť škody.


    Iní na ďalších testoch nosili krátke nohavice a nemali žiadne slnečné okuliare; bolo im povedané, aby si len zakryli oči a otočili sa chrbtom v čase explózie.


    Zdroj: https://www.theguardian.com/world/2013/jul/03/french-nuclear-tests-polynesia-declassified



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Martin Urminský

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑