• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Okrást Evropu: Proč druhý tanker s ruským plynem pouští do USA. Názor

    31-1-2018 Sputnik CZ 95 481 slov zprávy
     

    Když minule plul do USA tanker s plynem ruského původu, vzbudilo to zájem spíše humanitárně-politického, než ryze ekonomického charakteru.



    Všichni se zasmáli, samozřejmě, ale pochopili: je to náhoda, prostě se tak stalo. V Bostonu byly mrazy, bylo třeba vyzvedávat plyn z podzemních skladů. Je tedy na cenovém vrcholu. To se stává. Ale v Dunkerku se už naloďuje druhý. A opět s ruským plynem.

    A to už je trochu jiná věc.


    Je dobré poslechnout si ruského ministra Novaka, člověka pragmatického, který v odpovědi na otázku ohledně plynu z Jamalu vysvětlil: necítí žádnou euforii. Protože výměnou mnoha majitelů „jsou molekuly ještě ruské, ale plyn už není ruský".


    Záležitostí Novateku (ruská plynárenská společnost — red.) je vyrobit a prodat zboží. A kam konkrétně půjde několikrát přeprodávaný ZPP, je už ruskému dodavateli úplně jedno, protože svůj podíl práce na globálním trhu on splnil a peníze dostal.


    Na světovém trhu zkapalněného přírodního plynu, kam dnes strategicky vstoupila Ruská federace, existují úplně jiné regulátory. A jiná pravidla hry, která s výstupem produkce Novatelu na scénu mění situaci kardinálním způsobem.


    V současném globálním obchodu se zkapalněným přírodním plynem v konečném důsledku neexistuje žádná „politická složka". Stejně jako ani „ropná definice ceny".


    Existují vzájemné vztahy prodavače a kupujícího (a jak burzovních, tak i mimoburzovních zprostředkovatelů).



    A existuje takzvaný „spot".

    A celá „politická složka" terminálů pro vykládku v Polsku, Pobaltí a kdekoliv jinde se prudce blíží k nule. Protože jestliže „zprostředkovaně ruský" ZPP dokáže konkurovat americkým „břidlicím" na amerických trzích, hádejte, co s nimi udělá v Evropě při mnohem kratší dopravě.


    A to už není teorie. Ale skutečná praxe.


    A teď to nejzábavnější: jestli to chápou Američané.


    Samozřejmě, že to chápou. Počítat peníze umí v USA dobře. V čem tedy spočívá jejich zájem? No právě v globalizaci trhů s plynem.


    Tato globalizace určitě přivede Evropu ke zdražení energie: „spoty" jsou dražší než tradiční mnohaleté „potrubní" kontrakty. Kromě toho je možné jejich cenu uměle krátkodobě regulovat prostřednictvím těch samých fondových mechanismů.


    Tady se za prvé určitě najde místo na globálních trzích i pro „břidlicový" americký ZPP a on naštěstí mnoho nepotřebuje.



    A za druhé americký zpracovatelský průmysl díky jak „daňovým reformám", tak i levnější pracovní síle a méně sociálně orientované ekonomice celkově při stejných cenách za energii prostě vytlačí z trhu hlavní konkurenty, to znamená Evropany. Což zcela odpovídá „Trumpově strategii" vyhlášené nedávno v Davosu, kde se mezi řádky uvádělo, že „bojovat" a „domlouvat se" se Trump chystá s Čínou a Ruskem. Ale okrádat, jako vždy, bude třeba „své vlastní". A proto ne náhodou Merkelová i Macron demonstrativně opustili fórum ještě před vystoupením amerického prezidenta.

    Ale i bez toho bylo jasné, kam bude směřovat a o čem bude s jejich byznysmeny hovořit. Jestli chcete normálně žít, převeďte své peníze a svou výrobu do Ameriky.


    Mimochodem, z hlediska amerického byznysu, jehož výrazným reprezentantem je současný prezident USA, na tom není vůbec nic nového. Oni se tam tak chovali vždycky.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑