• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zloděj křičí, chyťte zloděje? USA zuří kvůli ruským dodávkám zbraní do Myanmaru

    30-1-2018 AC24 112 683 slov zprávy
     

    Myanmar (Barma) je jednou z mnoha zemí, která má čím dále větší zájem o ruské zbraně, a nedávno oznámil, že se chystá nakoupit šest ruských bitevníků Su-30.

    K této dohodě došlo během návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojgu v této republice proběhnuvší 20.-22. ledna. Součástí její agendy byly ruské zbraně pro pozemní i námořní síly.

    Americké ministerstvo zahraničí tento krok odsoudilo, když tvrdí, že prodeje zbraní této zemi jsou nepatřičné kvůli krizi s chudáky muslimskými Rohingy. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauert by tento obchod mohl tento vnitřní konflikt ještě přiživit. Je však třeba poznamenat, že k americkým dodávkám smrtících zbraní na Ukrajinu nenamítala nic. Ani se nezmiňovala, že rebelové z řad Rohingů jsou jen jednou z mnoha vzbouřeneckých skupin ozbrojenců operujících v Myanmaru, ale jen o tuto jednu mají USA starost.

    Bývalý americký velvyslanec u Spojených národů a kdysi guvernér Nového Mexika právě rezignoval z mezinárodního poradního panelu o uprchlické krizi Rohingů. Podle něj je to jen operace „na podporu a na předstírané očištění“ pro myanmarskou vůdkyni Aung San Suu Kyi, kterou obviňuje z odpadlictví od vlastní vojenské operace proti rebelům Rohingů.“

    Tento konflikt nemá s Ruskem nic společného a Moskva se v něm nezastala žádné strany, ale americké ministerstvo zahraničí nepromarní žádnou příležitost k zámince útoku na Rusko, aby jej mohli líčit jako „impérium zla.“ Člověk nemusí být vojenský expert, aby mu došlo, že tryskové bitevníky Su-30 nejsou určeny k boji proti rebelům. Je to v první řadě bombardér k vysoce přesným náletům proti námořním cílům. Rovněž se velice hodí proti jakýmkoliv pozemním prostředkům vysoké důležitosti, které může mít nepřítel. V kostce řečeno je to letoun pro velikou válku proti technicky pokročilému nepříteli. Vojska Myanmaru používají k účelům boje proti gerilám v USA vyrobené F-16. Ovšem když Washington vládě Myanmaru F-16 prodával, tak ho ani trochu nezajímalo, že budou využity k účelům boje proti rebelům.

    Američtí vojáci Su-30 nesnáší už od té doby, kdy Indií vlastněná verze Su-30MKI v letech 2004 a 2005 předvedla, nakolik překonávají americké F-15C Eagles. Su-30MKI samozřejmě ve všech srovnáních dalece překonává i v USA vyráběné F-16. V roce 2015 Su-30 MKI také při simulovaných bojích při cvičení předvedl, jak snadno vymanévruje britské letouny Typhoon. Myanmar je pro exporty zbraní lukrativní trh. USA na Moskvu pohlíží jako na konkurenta. Moskva s Naypidaw vojensky spolupracuje už od 90. let. Myanmar nakoupil ruské stíhače Mig-29, cvičené bojové tryskáče Yak-130 a bojové vrtulníky Mi-17, Mi-24 a Mi-35. Rusko je jejich největším dodavatelem protileteckých raket.

    Pomocí v USA vyrobených zbraní se masakrují civilisté v Jemenu. Americké zbraně si našly cestu do rukou syrských rebelů. Islámský stát využíval v Iráku a Sýrii právě amerických zbraní. Washington prodává zbraně do více než 100 zemí a z nich mnohé jsou autoritářské režimy. Nedávno americké zbraně nasadili šíitští muslimští militanti v Iráku proti Kurdům, americkým spojencům. Rusko je druhým největším vývozcem zbraní na světě a svoji pozici zázračným tempem posiluje. Ve spěchu podepisuje lukrativní smlouvy s tradičními partnery Ameriky na Středním východě. Rusko je globálním vůdcem v oboru protileteckých systémů. Jeho poslední S-400 je ohromný úspěch, kdy už se dodávají do Číny a podepsán je kontrakt i s Tureckem. V současnosti probíhají vyjednávání o obchodních podmínkách s dalšími zákazníky, kdy dva z nich jsou Saúdská Arábie a Katar. Rusko vděčí za svůj úspěch skutečnosti, že jejich obranný průmysl je schopen vyprodukovat tu nejvyšší kvalitu za dostupnou cenu. A Washington je ochoten zajít jakkoliv daleko, aby tento trend překazil.

    Washington rovněž spoléhá na tu samou politiku i v jiných částech světa. USA se uchýlily k otevřenému nátlaku na Evropany, aby si kupovali jejich plyn, který je daleko dražší než ten, který může poskytnout Rusko. Neštítí se použití jakýchkoliv metod, kterými pomohou svým zahraničně politickým cílům. Teď, když Washington na Rusko pohlíží jako na konkurenta, který odolat nátlaku a prosazuje svou vlastní nezávislou zahraniční politiku, tak jej obviňuje ze všeho, co se ve světě děje špatně. A tak zase jednou zloděj křičí, chyťte zloděje.

    Alex Gorka

    Zdroj: southfront.org

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑