• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Těchto sedm rad tě konečně naučí, jak šetřit peníze

    25-1-2018 Sputnik CZ 128 481 slov zprávy
     

    1.Kontroluj


    Sleduj své výdaje. Piš si je aspoň do zápisníku (ale doporučují se aplikace Finance nebo CoinKeeper), včetně těch nejnižších výdajů. Na konci měsíce si to spočítej a budeš překvapen. Možná stojí za to, aby ses něčeho zřekl? Pamatuj si, společnost American Airlines kdysi ušetřila 40 000 dolarů poté, co z obědu pro první třídu odebrala jednu olivu. Samozřejmě, že na nové auto nenašetříš, když se zřekneš třeba bonbónů, ale první výsledek uvidíš už na konci měsíce.


    2. Ušetřil = vydělal


    Spočítej si, kolik denně potřebuješ na dopravu a jídlo. Můžeš to zaokrouhlit nahoru. Tuto částku vynásob třiceti. Tolik peněz ti musí stačit na měsíc. Docela humánní, že? Zbytek dej stranou a co nejdál. Pokud ti vypnou vodu a elektriku, tak zaplať.



    3. Schovávej zásobu!

    Čistá pravda zní, uchovávej peníze v bance, ne však na kartě. Speciálně pro tebe je vymyšlená taková speciální služba, jako je například terminovaný vklad, na který můžete peníze stále vkládat. Jde založit prakticky v jakékoliv bance. Peníze si z něj však nemůžete jen tak vybrat. Na konci termínu zúročené peníze pokryjí inflační ztráty. Pamatuj si, čím složitější je přístup k penězům, tím bude mít výsledná částka více pozic.


    4. Kreditní karta je zlo


    Je to zlo a permanentní pokušení. Není důležité, jestli máš tak zvané „grace" období (doba po výdaji, během níž se nenaúčtují úroky), protože s pomocí kreditních karet se nešetří. Čím méně si s sebou vezmeš, tím méně nakonec utratíš. Přání mají takovou vlastnost, že rostou souměrně s možnostmi. Není důležité, jestli budeš chtít potřebné a užitečné nové vydání White Album nebo humra k čaji.


    5. Úvěr je taky zlo


    Pokud čteš tento článek, víš o tom i bez nás. I když se ti podmínky půjčky budou v nějaké bance zdát lákavé, zdarma ještě nic nevymysleli. Kdepak! Navíc ti s půjčkou vnutí různé poplatky a pochybné bonusy (třeba nevýhodné pojištění vozu s půjčkou na nákup auta).



    6. Neber a nedávej půjčky

    Je trapné o tom dokonce mluvit. V Rusku třeba ještě za Vladimíra Monomacha platil zákaz lichvářství a vážná omezení na tento druh činnosti se zachovala do rozpadu Ruského impéria. Existuje minimálně jedem zřejmý důvod. Žádné půjčky ještě neprospěly vzájemným vztahům. Když tě přítel žádá o zapůjčení peněž, nedávej mu větší částku než tu, kterou bys mu mohl prostě darovat.


    7. Stanov si cíl


    Poslední pravidlo na seznamu, je však stejně důležité. Šetření na černý den je skoro utopickou variantou. Musíš vědět, co chceš. Vlastní ostrov? Rádiem řízený vrtulník? Bezva! Představ si vytouženou věc až do detailů, vychutnej si to a nakonec si spočítej, jak dlouho budeš při vybraném postupu šetřit. Tohle tě ještě jednou zachrání před pokušením. A hodně štěstí!


    Nápověda odborníků zní: v osobních financích je znám „princip latte ". Ten spočívá v tom, že když se zřekneš dalšího šálku kávy, na konci měsíce možná ušetříš nejednu tisícovku. Cesta k úsporám vždy vede přes rozumné sebeomezení. Aspoň zpočátku. Ale to funguje!



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑