• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Je Česko odbytištěm pro ojetá vozidla ze Západu? Názor

    25-1-2018 Sputnik CZ 92 897 slov zprávy
     

    Příčinou přítoku ojetin do Česka a ostatních zemí střední a východní Evropy by měla být volnější politika v oblasti emisních norem. Emisní limity jsou totiž v zemích západní Evropy přísnější a zákazníci se bojí, že prodej auta především s dieselovým motorem by mohl být v budoucnu problém.



    Dalším diskutovaným tématem je trend poklesu prodeje dieselových aut v ČR, jehož příčinou měla být kauza Dieselgate, která se měla teoreticky promítnout ve formování poptávky a nabídky nových i ojetých dieselových vozů již v roce 2015. Ze statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) však vyplývá, že žádné velké změny v prodeji nenastaly. Jestliže se podíváme na tyto statistiky blíže, tak prodej nových osobních dieselových automobilů tvořil 37,79 % a benzínových 58,46 %, v roce 2016 a 2015 jsou údaje skoro stejné. V roce 2017 se prodalo o desítky tisíc nových osobních aut více na rozdíl od ojetých, takže prodej nových aut převažuje a stejná situace byla samozřejmě i v roce 2016 a 2015. Je tedy zřejmé, že prodej benzínových osobních aut převládá, jelikož nejsou tak náročné na údržbu a vyplatí si i při ježdění pouze po městě a na krátké vzdálenosti.

    Diesel se vyplatí především na dlouhé cesty po dálnici. Tomu i odpovídají statistiky SDA, jelikož co se týče lehkých užitkových automobilů, tak každoročně se prodá více než 90 % dieselových aut a benzínových pouze okolo 4-5 %. To se bavíme o nových užitkových dieselech, která jsou na dlouhé cesty ideální. Pozor si však musíme dát u koupi dieselových ojetin, protože jak už bylo řečeno výše, tam je riziko nechtěných výdajů výrazně vyšší a finančně náročnější.


    V neposlední řadě je zde důležitý parametr ekologičnosti. Je obecně známo, že výfuky osobních dieselových aut vypouštějí více emisí než nákladní auta. Důležité je však zmínit, že dieselové motory produkují větší množství NOx (oxid dusíku) než benzínové agregáty, avšak ty benzínové zase produkují více CO2. (oxid uhličitý). Vyberme si tedy, jestli bude naše zdraví ovlivněno okamžitě prostřednictvím NOx anebo kvůli CO2 přispějeme k tvorbě skleníkového efektu, který má za následek klimatické změny. Pro upřesnění NOx způsobuje již při malých koncentracích pocit dušení a nucení ke kašli a také zvyšuje pravděpodobnost onemocnění dýchacích cest.



    Otázkou tedy zůstává, kterou variantu si zákazníci vyberou a kolik jsou ochotni investovat do koupi a prodeje auta. Příliv ojetých dieselových aut je pravděpodobně očekáván i kvůli tlaku od EU na výrobu elektromobilů. Evropská komise totiž v listopadu 2017 zveřejnila návrh, který má zajistit tzv. „čistou mobilitu". Součástí návrhu je, že průměrné emise v EU nově registrovaných osobních a dodávkových automobilů budou muset být v roce 2025 o 15 % a o dalších pět let později již dokonce o 30 %. Je tedy logické, že ojetá auta nebudou schopna přísnější limity splňovat. Navíc dieselové motory po kauze Dieselgate už teď ztrácejí u veřejnosti důvěru.

    Podíl prodeje nových aut je podle údajů sice vyšší, ale velkou roli v tom hrají firemní vozy, které podnikatelé většinou po skončení doby odpisování prodávají. Nebýt toho, jak uvádí SDA, tak vozový park osobních automobilů v ČR i nadále stárne a pohybuje se okolo 14 let průměrného staří (větší polovina je tvořena podílem vozidel starších 10 let). Díky této tendenci je tedy možné, že se Česká republika jeví pro západní trh jako ideální odbytiště ojetin.


    Jaký pocit mají ze současné situace prodejci aut? Sputnik se zeptal Michala Svojanovského, jenž má v tomto oboru dlouholeté zkušenosti: „Podle mého názoru malé české firmy sídlící na Ostravsku nezaznamenávají výrazný pokles zájmu o dieselový motory. Tlak je samozřejmě ze strany ekologie a tento problém je diskutován především v Americe, kde jsou ty limity nejpřísnější, jelikož jsou považováni za největšího znečišťovatele. Je však třeba říci, že zákazníci věnují větší pozornost ekologickému hledisku a lidé se začínají vracet k benzínovým motorům. Zaznamenal jsem tedy nárůst prodeje benzínových vozidel, hybridů a elektromobilů. Co se týče ojetých vozidel tam výkyvy v prodeji tedy nejsou. Zákazníci už tolik neřeší dieselové automobily z pohledu ekonomiky, jelikož na to, aby se vám vyplatil diesel, tak potřebujete mít najeto více než 40 000 km ročně, a i servis je finančně náročnější."



    Dále prodejce dodává, že zákazníci jsou při výběru ojetých dieselových vozů opatrnější. Podstatným kritériem v poptávce po dieselových vozech je samozřejmě cena a jeho nároky jsou směřovány spíše na praktičnost vozu, jestli má velký či malý kufr či se jedná o automat či manuál. Druh motoru je spíše na druhém místě. Hlavním hlediskem je tedy užitná hodnota vozu a spolehlivost.

    „U dieselových aut je problém, že dieselové agregáty mají vesměs filtry pevných částic a když má auto najeto více než 150 000, tak už by měl být ten filtr na výměnu či by měl projít určitou regenerací. Pokud se to zanedbá, tak poté jsou opravy dieselových agregátů zejména v rámci vstřiků a palivových čerpadel velice nákladné. Jsou to částky, které jdou do desítek až statisíců korun, uvádí Michal Svojanovský.


    Je tedy zřejmé, že zákazníci si uvědomují rizika, která vznikají při koupi ojetých dieselových vozů, avšak finanční možnosti jim kolikrát nedávají moc na výběr a nechají se jednoduše zlákat přijatelnou cenou při pořízení vozu bez ohledu na skutečná fakta a pozdější vysoké náklady na opravu. Jak bylo zmíněno výše, tak Česko je pro západní trh ideálním odbytištěm ojetých vozů, jelikož staří vozového parku se zvyšuje. Navíc potenciální zákaznici většinou nemají dostatečné finanční prostředky, aby si mohli pořídit nové auto, natož věnovat více pozornosti ekologickému hledisku, které je u české klientely v pozadí.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑