• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Neobvyklé zdroje příjmů trpasličích států

    24-1-2018 Sputnik CZ 68 409 slov zprávy
     

    Prodej pasů bohatým lidem. Svatý Kryštof a Nevis


    S počtem obyvatel asi 48 tisíc lidí a skomírajícím cukrovarnictvím, které bylo hlavním zdrojem příjmů do roku 2006, se maličká země v Karibiku dostala do zoufalého stavu. Východiskem z hrozící ekonomické krize se stal prodej pasů.


    S pomocí švédského právníka Christiana Kalina vláda Svatého Kryštofa a Nevise nabídla všem zájemcům, že mohou získat občanství této země za 250 nebo 400 tisíc dolarů, které vloží do nemovitostí země. Nebylo ani nutné přijet do Svatého Kryštofa a Nevisu, občanství bylo možné vyřídit na dálku.



    Novým rezidentům Svatého Kryštofa to přineslo spoustu podstatných výhod: bezvízový styk se 128 státy, včetně evropských zemí, a mimořádně příznivé daňové podmínky. V roce 2013 země vydělala 100 milionů dolarů, což činilo přibližně 13 % HDP.

    Poskytování linek pro sex po telefonu. Niue


    Zřejmě jste nikdy dříve neslyšeli o tomto státě (dokonce ani tehdy, když jste využívali telefonických služeb kněžek lásky). Počet obyvatel je pouhých 1190 osob. Donedávna se obyvatelstvo živilo především rybolovem, domácím hospodářstvím a příjmy z náhodných turistů.


    Vše se změnilo koncem 80. let, kdy vláda Niue uzavřela smlouvu umožňující používat telefonický kód země po celém světě. Obyvatelé Niue, většinou konzervativní křesťané, byli rozhořčeni, když zjistili, že většina státních linek je využívána pro sex po telefonu. Nehledě na to, že podobný byznys přinášel dobrý zisk, premiér Niue tuto smlouvu v roce 1997 zrušil.



    Poskytování státního telefonického kódu. Tuvalu

    Tuvalu, další ostrovní stát v Tichém oceánu, těží z podobného byznysu jako Niue tím, že poskytuje svůj telefonický kód všem zájemcům za peníze. Ale tady šli ještě dále: v roce 1997 si Tuvalu pořídil vlastní prvotřídní doménu.tv a nenechal si ujít příležitost prodat ji za 30 000 000 dolarů. Společnost, která koupila doménu, platí také každoročně 1 000 000 dolarů. Všechno by bylo dobré, kdyby Tuvalu postupně neklesal pod vodu následkem globálního oteplení.


    Prodej poštovních známek. Bývalé britské ostrovní kolonie


    Sbírání známek bylo velmi populární v XIX. století, ale počátkem XX. století se stalo šílenstvím. To vyhovovalo malým státům, jako je Ostrov Svaté Heleny, Tristan da Cunha a Ascension, ztraceným v Atlantickém oceánu.


    Polovina příjmů Ostrova Svaté Heleny tvoří zisk z prodeje poštovních známek a mincí sběratelům. S Tristanem da Cunha je to ještě zajímavější: v roce 1961 byli jeho obyvatelé evakuováni kvůli erupci sopky a dnes tam trvale žije 264 lidí. Ale přesto je zisk z prodeje známek dost solidní. Nehledě na to, že první známka vydaná zde v roce 1942 byla vyměněna za brambory a cigarety, protože na ostrově nebyly peníze.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑